Тергов департаменти ходимлари Белорусия Тергов қўмитасининг фаолияти билан яқиндан танишишди
Жорий йилнинг 18 декабрь кунидан 22 декабрь кунига қадар Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Тергов департаменти ходимларидан иборат делегация аъзолари Белорусия Республикасига ташриф буюриб, Тергов қўмитаси ва унинг қўйи бўлинмалари фаолияти билан яқиндан танишишди.
Тергов департаменти вакилларининг қўмитага ташрифи чоғида, терговчиларнинг ваколати, ходимларга яратиб берилган шарт-шароитлар, ахборот технологиялари ёрдамида содир этилаётган жиноятларни янги турлари ва уларни фош этиш ва тергов қилиш механизмлари билан яқиндан танишиб, Тергов қўмитасининг Рақамли ривожланиш бош бошқармаси ва қўмитанинг Минск шаҳридаги бошқармаси фаолиятини ўрганишди.
Белорусия марказий тергов органининг фаолиятини ўрганишдан асосий мақсад, қўмитанинг жиноятларга қарши курашиш фаолияти, тизимнинг рақамлаштириш тажрибаси, дастурий таъминотлари ҳамда янги турдаги жиноятларни тергов қилишнинг замонавий тактика ва методикаларни ўрганиш ва миллий тергов амалиётига жорий этишдир.
Ташриф жараёнида, ўзбек делегацияси Тергов қўмитаси раиси адлия генерал-майори Д.Гора билан учрашиб, томонлар ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик ва истиқболли режалар бўйича суҳбатлашиб, икки томонлама муносабатларни янада мустаҳкамлаш юзасидан бир қатор чора-тадбирлар тўғрисида фикр алмашишдилар.

Сотрудники Следственного департамента ознакомились с деятельностью Белорусского Следственного комитета
С 18 по 22 декабря текущего года члены делегации, состоящей из сотрудников Следственного департамента Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, посетили Республику Беларусь для ознакомления с деятельностью Следственного комитета и подведомственных ему подразделений.
В ходе визита представителей Следственного департамента в комитет они ознакомились с компетенцией следователей, условиями, созданными для сотрудников, новыми видами преступлений, совершаемых с использованием информационных технологий, и механизмами их разоблачения и расследования, изучили деятельность Главного управления цифрового развития Следственного комитета и Минское городское управление комитета.
Основной целью изучения деятельности центрального следственного органа Беларуси является изучение современной тактики и методов деятельности комитета по борьбе с преступностью, опыта оцифровки систем, программного обеспечения и расследования новых видов преступлений, а также внедрение их в практику национального расследования.
В рамках визита узбекская делегация встретилась с председателем Следственного комитета генерал-майором юстиции Д.Горой, с которым обсудили взаимное сотрудничество и перспективные планы, а также обменялись мнениями о ряде мер по дальнейшему укреплению двусторонних отношений.