Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳамда Белорус Республикаси Тергов қўмитаси билан ўзаро ҳамкорлик янада мустаҳкамланиб, истиқболли лойиҳалар йўлга қўйилмоқда
Давлатимиз раҳбари томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларида тергов сифатини ошириш ва унинг шаффофлигини таъминлаш ҳуқуқий давлат барпо этиш йўлидаги устувор вазифа эканлиги таъкидланиб, илғор хорижий тажриба асосида тергов идораларининг фаолиятини такомиллаштириш бўйича вазифалар белгилаб берилган эди. Ички ишлар вазирлигида мазкур вазифалардан келиб чиққан ҳолда иш ташкил этилиб, хорижий мамлакатлар билан тажриба алмашишда муҳим қадамлар ташланмоқда.
Таъкидлаш жоизки, 2025 йилда 11 ноябрьдаги Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳамда Беларус Республикаси Тергов қўмитасининг икки томонлама мулоқоти доирасида ўзаро англашилув меморандуми имзоланган бўлиб, айни вақтга қадар ҳамкорликда бир қатор самарали лойиҳалари амалга оширилди. Ушбу ҳамкорликнинг узвий давоми сифатида бугун мамлакатимизга ташриф буюрган Беларус Республикаси Тергов қўмитаси делегацияси билан вазирлик марказий аппаратида учрашув бўлиб ўтди.
Ички ишлар вазири ўринбосари Тергов департаменти бошлиғи, полковник Рамазон Ашропов ҳамда Беларус Республикаси Тергов қўмитаси раиси ўринбосари Анатолий Васильев бошчилигида бўлиб ўтган учрашувда икки томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, ўзаро тажриба алмашиш, терговчилар малакасини ошириш бўйича ўқув йиғинлари ва илмий-амалий конференцияларни ташкил этиш ҳамда бошқа муҳим масалалар атрофлича муҳокама қилинди.
Шунингдек, Беларус Республикасида тергов амалиёти бўйича ташкил этилган ўзига хос жараёнлар, тизимни рақамлаштиришда эришилган ютуқлар ва замонавий таҳдидларга қарши ечимлар, хусусан киберфирибгарликларни аниқлаш ҳамда тергов қилишдаги муаммолар борасида фикр алмашилди.
Учрашувда, келгусидаги истиқболли илмий лойиҳалар, ҳамкорликни янада юксалтириш борасидаги муҳим жиҳатлар бўйича келишиб олинди.

Взаимное сотрудничество между Министерством внутренних дел Республики Узбекистан и Следственным комитетом Республики Беларусь продолжает укрепляться, реализуются перспективные проекты
Главой нашего государства было отмечено, что повышение качества следствия и обеспечение его прозрачности в правоохранительных органах является приоритетной задачей на пути построения правового государства, и были определены задачи по совершенствованию деятельности следственных органов на основе передового зарубежного опыта. Исходя из этих задач, в Министерстве внутренних дел организуется работа и предпринимаются важные шаги по обмену опытом с зарубежными странами.
Следует отметить, что в рамках двустороннего диалога между Министерством внутренних дел Республики Узбекистан и Следственным комитетом Республики Беларусь 11 ноября 2025 года был подписан меморандум о взаимопонимании, и на сегодняшний день совместно реализован ряд эффективных проектов. В качестве логического продолжения этого сотрудничества сегодня в центральном аппарате министерства состоялась встреча с делегацией Следственного комитета Республики Беларусь, прибывшей в нашу страну.
На встрече, прошедшей под руководством заместителя министра внутренних дел - начальника Следственного департамента, полковника Рамазона Ашропова и заместителя председателя Следственного комитета Республики Беларусь Анатолия Васильева, были всесторонне обсуждены вопросы дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества, обмена опытом, организации учебных сборов и научно-практических конференций для повышения квалификации следователей, а также другие важные темы.
Также состоялся обмен мнениями о специфике следственной практики в Республике Беларусь, достижениях в области цифровизации системы и решениях современных угроз, в частности, о проблемах выявления и расследования кибермошенничества.
В ходе встречи были достигнуты договоренности по будущим перспективным научным проектам и важным аспектам дальнейшего углубления сотрудничества.