Ёрдам бермоқчи бўлиб талончиларга дуч келди
Тошкент шаҳри. 2021 йил 31 май кунидан 01 июнь кунига ўтар кечаси соат 00:30 ларда 23 ёшли Т.Ж (эркак), 19 ёшли Т.Д. (эркак) ва 26 ёшли М.Д.лар (эркак) бир гуруҳ шахслар бўлиб, ўзганинг мулкини очиқдан-очиқ талон-торож қилиш мақсадида, Чилонзор тумани Қатортол кўчасида пиёдалар йўлагида кетаётган 19 ёшли М.Э.ни (эркак) тўхтатиб, ундан йўл ҳақи учун пул бериб туришини сўрашиб, М.Э. уларга пул бермоқчи бўлиб, чўнтагидан пулларни чиқарганида қўлидаги 315.000 сўм миқдоридаги пулларини тортиб олиб, ҳодиса жойидан яширинганлар.
Олиб борилган тезкор қидирув ҳаракатлари натижасида, ушбу жиноятни содир этган 23 ёшли Т.Ж (эркак), 19 ёшли Т.Д. (эркак) ва 26 ёшли М.Д.лар (эркак) ушланганлар.
Мазкур ҳолат юзасидан Чилонзор тумани бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 166-моддаси 2-қисми “в” банди (талончилик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Таъкидлаш жоизки, бу турдаги жиноятлар учун Жиноят кодекси нормаларига кўра, 3 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 3 йилдан 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси белгиланган.

Хотел помочь, но наткнулся на грабителей
Город Ташкент. В ночь с 31 мая на 1 июня текущего года примерно в 00:30 часов 23-летний Т.Ж., 19-летний Т.Д. и 26-летний М.Д. по предварительному сговору, с целью открытого хищения чужого имущества остановили проходящего по тротуару расположенного на улице Катартал Чиланзарского района 19-летнего М.Э. попросили у него денег на дорогу, после того как молодой человек решив помочь достал из кармана имеющиеся у него деньги злоумышленники выхватили из его рук 315.000 сум и скрылись с места происшествия.
В ходе проведённых оперативно-розыскных мероприятий, были задержаны 23-летний Т.Ж., 19-летний Т.Д. и 26-летний М.Д. совершившие данное преступление.
По данному факту со стороны Следственного отдела при УКД ОВД Чиланзарского района было возбуждено уголовное дело по п. “в” ч. 2 ст. 166 (грабёж) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Расследование по делу продолжается.
Необходимо отметить, что за совершение данного вида преступления законом предусмотрена уголовная ответственность в виде ограничения свободы от 3 до 5 лет либо лишение свободы от 3 до 5 лет.