Иш вақтида гиёҳвандлик моддасини истеъмол қилмоқчи бўлди-ю, аммо...
Тошкент вилояти. 2020 йилнинг 05 сентябрь куни соат 23:30 да, ИИБ ва Миллий гвардия ходимлари ўзларига бириктирилган Чирчиқ шаҳри Ўзбекистон кўчасида тунги хизматни олиб бораётган вақтларида, мазкур ҳудуддаги “Болалар ва ўсмирлар спорт мактаби” биносидан ўзига хос ҳид таралаётганлигини билиб, текшириш мақсадида бино хонасига кириб, хонада мактабнинг қоровули бўлиб ишловчи 38 ёшли Т.Б. ва 29 ёшли Д.О., лар электр плитаси ёрдамида ошхона қозонида ўзига хос модда қовураётганликлари аниқланиб, бу ҳақда шаҳар ИИБ га хабар беришган.
Мазкур ҳабар асосида тергов-тезкор гуруҳи томонидан ҳодиса жойини кўздан кечириш давомида, хонада бўлган телевизор коробкаси ва ёғоч фанера устидаги ёйиб қўйилган яшил рангдаги, ўзига хос ҳидли модда, 4 дона гугурт қутиси ва 2 дона 0.5 литр ҳажмдаги банкаларда қуритилган модда ҳамда чекиш учун махсус мослама аниқланиб, ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Судга оид кимёвий экспертиза хулосасига қўра, Т.Б., дан олинган ўсимлик туп гуллари ва баргларидан ташкил топган, ҳўл ҳолдаги таркибида фаол гиёҳванд модда, тетрогидроканнабинол мавжуд бўлган ўсимлик бўлиб, бу модда “МАРИХУАНА” деб аталиши ва уларнинг соф оғирлиги жами 5.7 кг.ни ташкил қилиши аниқланган.
Бундан ташқари ҳодиса жойидан олинган икки дона баклажкалар, 1 дона шиша идиш ва қопқоқ (ангишвона)да фаол гиёҳванд модда, тетрогидроканнабинол юқлари мавжудлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Чирчиқ шаҳри ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 276-моддаси 2-қисми “а” банди (гиёҳвандлик воситаларини ўтказиш мақсадини кўзламай қонунга хилоф равишда тайёрлаш, эгаллаш, сақлаш ва бошқа ҳаракатлар) билан жиноят иши қўзғатилган.
Тергов ҳаракатлари давомида аниқланишича мажмуа қоровули Т.Б., ушбу куни гиёҳвандлик воситасини истеъмол қилиш учун ўзининг таниши Д.О.,ни спорт мактаби ҳудудига чақирганлиги аниқланган.
Ҳозирда Т.Б., жиноят ишида гумон қилинувчи тариқасида иштирок этишга жалб қилиниб, процессуал тартибда ушланган. Тергов жараёнида ҳар иккала фуқаронинг хатти-ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо берилиши таъминланади.

Намеревался употребить наркотики на рабочем месте, но...
Ташкентская область. 05 сентября 2020 года примерно в 23:30 часов патрульная группа из числа сотрудников ОВД и Национальной гвардии, при обходе закрепленной территории почувствовали подозрительный запах, исходящий из детской и подростковой спортивной школы, расположенной по улице Узбекистанская города Чирчика и при проверке данного заведения обнаружили, что сторож школы 38-летний Т.Б. и 29-летний Д.О. на электрической плите в казане жарили специфическое вещество, о чем сообщили в городское УВД.
Выехавшая на место события следственно-оперативная группа, обнаружила на месте разложенное на коробке из-под телевизора и листе фанеры вещество растительного происхождения зеленоватого цвета со специфическим запахом, такое же вещество в высушенном виде, упакованное в 4 спичечных коробка и 2 баклажках объёмом 0,5 литров и напёрстник предназначенный для курения, которые были изъяты в установленном порядке в качестве вещественных доказательств.
Согласно заключению судебно-химической экспертизы изъятые вещества имеют в своем составе активное вещество тетрогидроканнабинол и является наркотическим средством “марихуана” общим весом 5,7 килограмм.
Кроме этого на двух баклажках и на напёрстнике изъятых с места происшествия имеются остатки активного наркотического средства тетрогидроканнабинол.
По данному факту Следственным отделом при УВД города Чирчика возбуждено уголовное дело по п. “а” ч.2 ст.276 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта).
В ходе предварительного следствия было установлено, что сторож школы Т.Б. вызвал своего знакомого Д.О. в целях употребления наркотического средства.
В настоящее время Т.Б. привлечен в качестве подозреваемого и задержан в процессуальном порядке. В ходе расследования будет дана правовая оценка действиям обоих граждан.