Хавфсизлик чоралари кўрилмаганлигининг оғир оқибати
Тошкент шаҳри. 2021 йил 01 февраль куни соат 06:30 ларда Бектемир туманида жойлашган “Techno Continental” МЧЖнинг металлагрегат цеҳида ишловчи 23 ёшли Мухриддин Я., металл кесиш учун мўлжалланган дастгоҳда хавфсизлик қоидаларига риоя қилган ҳолда ишлаётган вақтида чап қўли бармоқларини кесиб олган.
Олиб борилган терговга қадар текширув ҳаракатлари жараёнида “Techno Continental” МЧЖ мансабдор шахслари томонидан техник қоидалар бузилганлиги, ушбу дастгоҳда ишлаш учун етарли хавфсизлик чоралари кўрилмаганлиги аниқланган.
Суд тиббий экспертизасида фуқаро Мухриддин Я., “оғир” тан жароҳатлари олганлиги кўрсатилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Бектемир тумани бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан “Techno Continental” МЧЖ мансабдор шахсларига нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 257-моддаси 1-қисми (Меҳнатни муҳофаза қилиш қоидаларини бузиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тегишли экспертизалар тайинланган.

Отсутствие должных мер безопасности привели к тяжелым последствиям
Ташкент. 01 февраля 2021 года в 06:30 часов 23-летний Мухриддин Я., работая в цехе металлообработки ООО «Techno Continental» расположенного в Бектемирском районе, при соблюдении всех правил техники безопасности выполняя работы на металлорежущем станке порезал пальцы левой руки.
В ходе проведенной доследственной проверки было установлено, что должностными лицами ООО «Techno Continental» в должной мере не были обеспечены правила по технике безопасности, где было выявлено нарушения с использованием данного станка.
Согласно заключению судебно-медицинской экспертизы гражданина Мухриддина Я, получил тежкие телесные повреждения.
По данному факту Следственным отделением при УКД ОВД Бектемирского района в отношении должностных лиц ООО “Techno Continental” было возбужденно уголовное дело ч. 1 ст. 257 (Нарушение правил охраны труда) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.