Тўйда мақтаниш учун “пул сочамиз” деб қалбаки пул ясаганлар қамоққа олинди
Тошкент шаҳри. 2021 йилнинг 23 январь куни соат 10:00 ларда Бектемир тумани Қўйлиқ-1 даҳасида 27 ёшли Азизбек Ж., ва Олимжон Х., лар танишлари 28 ёшли Талантжон Т.,нинг никоҳ тўйи бўлаётганлиги муносабати билан тўйда ўйнаётган меҳмонларнинг устидан пул сочиш мақсадида, ўзларининг синфдошлари 27 ёшли Азиз Т.,га бир дона “АЕ 2489763” рақамли 100 000 (юз минг) сўмлик купюрани 10 000 000 сўм пул маблағлари ясаб бериши учун бериб, Азиз Т., ушбу пулларни компьютер ёрдамида қалбакилаштириб ясаб берганидан сўнг Талантжон Т., бундан хабар топиб, улардан қалбаки 2 300 000 сўм пулларни олиб, Қўйлиқ бозорида сарфлаб юрган вақтида ИИБ ходимлари томонидан ушланган. Талантжон Т., холислар иштирокида шахсий тинтув қилинганида ёнидан 14 дона “АЕ 2480763” рақамли 100 000 (юз минг) сўмлик купюралар топилиб, ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Суд техника-криминалистика экспертизасининг хулосасида, 14 дона 100 000 (юз минг) сўмлик “АЕ 2489763” рақамли пул купюралари полиграфик усулда тайёрланганлиги кўрсатилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Бектемир тумани бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан Азизбек Ж., Олимжон Х., Талантжон Т., Азиз Т.,ларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 176-моддаси 2-қисми “в” банди (Қалбаки пул, акциз маркаси ёки қимматли қоғозлар ясаш, уларни ўтказиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, уларга нисбатан “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган.
Жиноят иши юзасидан дастлабки тергов тамомланиб, айбланувчилар ҳимоячилари иштирокида иш ҳужжатлари билан таништирилган.

Решили похвастаться на свадьбе поддельными деньгами ну попали за «решётку»
Ташкент. 23 января 2021 года в 10:00 часов, 27-летние Азизбек Ж. и Олимжон Х., находясь на массиве Куйлюк 1 Бектемирского района предоставили своему однокласснику 27-летнему Азизу Т. одну денежную купюру номиналом 100.000 сум с серийным номером “АЕ 2489763” для того, что бы тот приготовил для них поддельные денежные средства в размере 10.000.000 сум, для «разбрасывания» во время свадьбы их знакомого 28-летнего Талантжона Т. После того как Азиз Т. подделал для них данную сумму денег при использовании компьютера, узнавший об этом Талантжон Т., взял у них поддельные 2.300.000 сум и был задержан со стороны сотрудников правоохранительных органов во время сбыта данных денег на рынке «Куйлюк». При поведённом личном досмотре у Талантжона Т. в качестве вещественных доказательств было изъято 14 денежных купюр с серийным номером “АЕ 2480763” номиналом 100.000 сум.
Согласно заключения технико-криминалистической экспертизы установлено, что 14 денежных купюр номиналом 100.000 сум с серийным номером “АЕ 2489763” были изготовлены полиграфическим способом.
По данному факту Следственным отделением при УКД ОВД Бектемирского района в отношении Азизбека Ж., Олимжона Х., Талантжона Т., Азиза Т. возбуждено уголовное дело по п.“в” ч.2 ст.176 (Изготовление, сбыт поддельных денег, акцизных марок или ценных бумаг) Уголовного кодекса Республики Узбекистан и в отношении каждого из них была избрана мера пресечения в виде “заключения под стражу”.
Предварительное следствие по данному уголовному делу было окончено, обвиняемым было объявлено об окончании предварительного следствия и при участии защитников обвиняемых они были ознакомлены с материалами уголовного дела.
В настоящее время уголовное дело направлено в прокуратуру Бектемирского района для утверждения и дальнейшего направления его суд для принятия решения по нему.