“Telegram” орқали кредит олиб беришни ваъда қилган шахс аниқланди
Фарғона. 2020 йилнинг 24 апрель куни “Telegram” ижтимоий тармоғида номаълум шахс Бувайда туманида яшовчи 37 ёшли М.А., (аёл) га 28.000.000 сўм миқдордаги пулларни онлайн кредит асосида расмийлаштириб беришни ваъда қилиб, кредит учун олдиндан 1.400.000 сўм пулларини фирибгарлик йўли билан қўлга киритганган.
Ҳолат юзасидан Бувайда тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 2-қисми “в” банди (фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Дастлабки тергов ҳаракатлари давомида, фуқаро М.А., нининг пластик картасидан 1.400.000 сўм пул маблағларини 27 ёшли У.С., ўзининг сим-картасига расмийлаштирган ҳолда ишлатиб келганлиги аниқланиб, унга тегишли бўлган пластик ва сим карталар ашёвий далил тариқасида олинган.
Ҳозирда У.С., га нисбатан юқоридаги модда билан айб элон қилиниб, “гаров” эҳтиёт чораси қўлланилган.
Ҳурматли фуқаролар, шу каби фирибгарларнинг тузоғига тушиб қолмаслигингиз учун, кредит олиш масалаларида расмий банкларга мурожаат қилишингизни сўраймиз.

Установлен мужчина через “Telegram” обещавший оформить кредит
Ферганская область. 24 апреля 2020 года неизвестное лицо через социальную сеть «Telegram», обещал оформить онлайн кредит на сумму 28.000.000 сум, 37-летней М.А. и добился перечисления 1.400.000 сум на свой счёт.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Бувайдинского района возбуждено уголовное дело по «в» ч.2 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество).
В ходе предварительного следствия было установлен счёт пластиковой карточки, подключенный к сим-карте 27-летнего У.С. на который М.А. перечислила деньги. Пластиковая и сим карты принадлежащие У.С. были изъяты в качестве вещественных доказательств.
У.С. предъявлено обвинение и избрана мера пресечения в виде «залога».
Уважаемые граждане, в целях избежания подобных случаях просим вас при оформлении кредитов пользоваться услугами официальных банков.