900.000 сўмга бойишни истаган шахс, эндиликда 20 йилгача озодликдан махрум этилиши мумкин
Сурхондарё. 2020 йил 8 май куни тахминан соат 17:00 да Сурхондарё вилоят ИИБ ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбири давомида Термиз шаҳар “Алпомиш” маҳалласидаги уйларнинг бирида “Х.Дўстлиги” кўчасида яшовчи фуқаро 37-ёшли А.Я., “Х” исмли шахсга вазни 2,56 грамм бўлган қора рангли, ўткир ҳидли, ўтсимон гиёҳвандлик воситасини 900 000 сўм эвазига сотаётган вақтда ушланган.
Суд-кимёвий экспертиза хулосасига кўра А.Я.дан ашёвий далил тариқасида олинган модда таркибида тетрагидроканнабинол мавжуд бўлиб, у “Гашиш” номли гиёҳванд воситаси эканлиги аниқланган.
Мазкур холат юзасидан Термиз шаҳар 4-сонли ИИБ Тергов гуруҳи томонидан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 273-моддасининг 5-қисми (гиёвандлик воситалари кўп миқдорда қонунга хилоф равишда сотиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Эслатиб ўтамиз мазкур жиноятни содир этган шахслар Жиноят кодексида кўрсатиб ўтилган 10-20 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади

Желание нажиться на 900.000 сум может грозить до 20 лет тюремным заключением
Сурхандарьинская область. 08 мая 2020 года примерно в 17:00 часов в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками ОВД Сурхандарьинской области в одном из домов махалли Алпомиш города Термез, был задержан 37-летний А.Я. в момент сбыта 2,56 грамм вещества растительного происхождения, черного цвета, со специфическим запахом, гражданину «Х» за 900.000 сум.
Согласно заключению судебно-химической экспертизы, изъятое вещество содержит в себе наркотическое средствотетрагидроканнабинол и является наркотиком под названием «Гашиш»
По данному факту Следственной группой 4-го ОВД города Термез было возбуждено уголовное дело по ч.5 ст.273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Незаконная продажа наркотических средств в крупных размерах).
Напоминаем, что Уголовным кодексом за совершения данного преступления предусмотрено наказание в виде лишения свободы от 10-20 лет.