Президент: Коронавирусга қарши кураш учун бизда барча захира ва имкониятлар мавжуд
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида ўтаётган видеоселектор йиғилиши аввалида бугун мамлакатимизда эпидемиологик вазиятга яна бир бор алоҳида тўхталиб ўтилди. Ушбу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Президентининг расмий сайти хабар беради.
COVID-19 пандемиясини жиловлаш йўлида амалга оширилаётган саъй-ҳаракатлар ҳақида гапирар экан, давлатимиз раҳбари, жумладан, шундай деди:
- Хабарингиз бор, мамлакатимизда коронавирусга чалинганлар сони кўпайиб бораётгани муносабати билан биз карантин талабларини яна кучайтиришга мажбур бўлдик.
Нега деганда, очиқ айтиш керак, ҳозирги кунда бутун дунё коронавирус деб ном олган мана шу тилсиз ёв, кўзга кўринмас душманга қарши уруш ҳолатида турибди.
Урушга кирган ҳар қайси давлат, ҳар қайси халқ ўз юртини, ўз аҳолисини ҳимоя қилиш учун барча чораларни кўради. Энг аввало, хавф-хатарнинг йўлини беркитади, темир интизом ўрнатади.
Қатъий сафарбарлик шароитида яшаш ва ишлашга ўтади. Бугун биз ҳам айни шундай ҳолатдамиз.
Республика махсус комиссияси томонидан вазият мунтазам таҳлил қилиниб, инфекцияни жиловлаш юзасидан барча чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Бу касалликка қарши кураш учун бизда барча захира ва имкониятлар мавжуд.
Энг муҳими, фидойи ва жасур шифокорларимиз ўз бурчини садоқат ва матонат билан бажармоқда.
Такрор айтаман, биз энди пандемия шароитида яшашга, меҳнат қилишга ўрганишимиз шарт. Чунки ҳаёт давом этмоқда. Ҳаёт биздан ақл-идрок, сабр-тоқат, метин интизом билан ҳаракат қилишни талаб этмоқда.
Ўзимиз кўряпмиз, дунёда қайси давлатда тиббий маданият, тартиб-интизом кучли бўлса, ўша мамлакат пандемиядан энг кам талофат билан чиқмоқда.
Биз ҳам шу йўлдан боришимиз шарт. Албатта, ўтган 4 ой давомида одамларимиз кўп нарсага ўрганди. Бизда ҳам маълум бир тажриба пайдо бўлди.
Таҳлиллар коронавирус билан зарарланишнинг олдини олиш, касалликни эрта аниқлаш, симптомсиз ва енгил кечаётган беморлар билан олиб борилаётган даволаш ва назорат тадбирларини амалга оширишда янги стратегияларни қўллашни талаб қилмоқда.
Республика махсус комиссияси бу борада тезлик билан барча зарур чора-тадбирларни ишлаб чиқсин ва амалга оширсин.
Шу мақсадда, [Бош вазир ўринбосари Беҳзод] Мусаев, [Соғлиқни сақлаш вазири Алишер] Шодмонов бир кун муддатда амалдаги тест-таҳлил топшириш жараёнини қайта кўриб чиқиб, аҳоли учун қулай тизимни ишлаб чиқсин.
Яна бир муҳим масала – вилоят, шаҳар ва туманларда маҳаллий кенгашлар, жойлардаги ҳокимлик ва бошқарув идоралари ўз ҳудудидаги вазиятни чуқур таҳлил қилиб, Республика комиссияси билан келишилган ҳолда карантин қоидаларини қаерда зарур бўлса кучайтириши, қаерда зарур бўлса юмшатиши лозим.
Барча эҳтиёт чораларини кўрган ҳолда, имконият мавжуд бўлган ҳамма жойда ишлаб чиқариш корхоналарини ишга солишимиз, меҳнат унумдорлигини оширишимиз керак.
Масалан, қишлоқ жойларда аҳоли шаҳардагидек тиғиз эмас. Касаллик тарқамаган ҳудудларимиз ҳам кўп.
Бу ерларда ҳозирги пайтда ҳамма далада иш билан банд, одамларнинг қўли-қўлига тегмайди.
Бундай туманларда қишлоқ меҳнаткашларининг бемалол ишлаши, маҳсулотини харидорларга етказиб бериши учун барча шароитни яратишимиз керак. Чунки ёзнинг бир куни қишнинг ўн кунини боқади.
Ҳеч кимга сир эмас, бу йилдан бошлаб озиқ-овқат масаласи дунё миқёсида ҳал қилувчи ўринга чиқади.
Чунки коронавирусни енгиш ҳам, халқ фаровонлигини таъминлаш, жамиятда тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш ҳам аввало шунга боғлиқ.
Шунинг учун бизда доимо уч ойлик озиқ-овқат захираси шай туриши керак.
Фурсатдан фойдаланиб, бугун далаларда фидокорона меҳнат қилаётган миришкор фермер ва деҳқонларимизга, соҳибкор боғбонларимизга, барча юртдошларимизга чуқур миннатдорчилик билдириб, уларга куч-ғайрат, мўл ҳосил тилаймиз.
Шу билан бирга, вазиятдан келиб чиқиб, керак жойларда карантин талабларига тўла итоат этишимиз зарур.
Ҳаммамиз оиламиз, фарзандларимиз, муҳтарам нуронийларимизнинг соғлиги учун яна озгина чидашимиз, карантин қоидаларига қатъий амал қилишимиз шарт.
Озгина чидасак, бу кунлар ҳадемай ўтиб кетади.
“Сабр қилган муродга етар”, дейди халқимиз.
Ишончим комил, ҳар бир ишни етти марта ўйлаб, чидам ва матонат билан амалга ошириб келган эл-юртимиз бугунги синовлардан муносиб ўтиб, ўзининг эзгу мақсадларига албатта етади.

Президент: У нас имеются все резервы и возможности для борьбы с коронавирусом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на проходящем сегодня видеоселекторном совещании вновь отдельно затронул эпидемиологическую ситуацию в стране. Об этом сообщает официальный сайт Президента Республики Узбекистан.
Говоря о предпринимаемых усилиях по сдерживанию пандемии COVID-19, глава государства отметил в частности:
- Как известно, из-за растущего в нашей стране числа случаев заражения коронавирусом нам пришлось усилить условия карантина.
Поскольку, если говорить откровенно, весь мир сегодня находится в состоянии войны против этого невидимого врага.
Каждое государство, каждая нация, которая вступает в эту борьбу, принимает все меры для защиты своей страны, своего населения. В первую очередь ставится заслон этой угрозе, устанавливается железная дисциплина.
Жизнь и работа переводятся в режим повышенной готовности. Сегодня в такой ситуации находимся и мы.
Республиканская специальная комиссия регулярно анализирует обстановку и принимает все меры для сдерживания инфекции.
У нас имеются все резервы и возможности для борьбы с этой болезнью.
Самое главное, наши самоотверженные и мужественные медицинские работники преданно и стойко выполняют свою работу.
Я повторюсь: мы обязаны научиться жить и работать в условиях пандемии. Потому что жизнь продолжается. Она требует, чтобы мы действовали разумно, с терпением и несгибаемой дисциплиной.
Мы сами видим, что с наименьшими потерями из пандемии выходит та страна, в которой сильны медицинская культура и дисциплина.
Мы тоже должны идти по этому пути. Безусловно, за последние 4 месяца наши люди многому научились. У нас сформировался определенный опыт.
Анализ требует применения новых стратегий профилактики коронавирусной инфекции, раннего выявления заболевания и осуществления лечебных и наблюдательных мер в отношении пациентов, у которых болезнь протекает бессимптомно и в легкой форме.
Республиканской специальной комиссии необходимо оперативно разработать и осуществить все необходимые меры в этом направлении.
С этой целью [заместителю Премьер-министра Бехзоду] Мусаеву и [министру здравоохранения Алишеру] Шадманову пересмотреть действующие процедуры тест-анализа и разработать систему, удобную для населения.
Еще один важный вопрос – местные Кенгаши в областях, городах и районах, органы власти и управления на местах должны тщательно анализировать ситуацию на вверенной территории и, по согласованию с Республиканской комиссией, усиливать или смягчать правила карантина.
Принимая все меры предосторожности, мы должны по возможности запускать производственные мощности, повышать продуктивность.
Например, в сельской местности население проживает не так плотно, как в городах. Есть территории, где болезнь не распространилась.
В этих местах сегодня все заняты полевыми работами, трудятся не покладая рук.
В таких районах нам необходимо создать все условия, чтобы труженики села могли свободно работать и доставлять свою продукцию потребителям. Потому что один день лета кормит десять дней зимы.
Не секрет, что с этого года проблема продовольствия в мире станет решающим вопросом.
Прежде всего от этого зависит и противодействие коронавирусу, и обеспечение благосостояния людей, укрепление мира и стабильности в обществе.
Вот почему нам всегда нужно иметь трехмесячный запас продовольствия.
Пользуясь случаем, выражаем глубокую благодарность нашим трудолюбивым фермерам и дехканам, предприимчивым садоводам и всем нашим соотечественникам, которые самоотверженно работают сегодня на полях. Желаем им сил и обильного урожая.
В то же время, в зависимости от ситуации, нам следует всецело соблюдать требования карантина, где это необходимо.
Мы все должны потерпеть ради здоровья нашей семьи, наших детей, уважаемых пожилых и строго соблюдать правила карантина.
Немного терпения, и эти дни скоро минуют.
«Терпение – ключ к достижению желаемого», говорят у нас в народе.
Я уверен, что наши люди, которые тщательно обдумывают и предпринимают действия с характерным терпением и отвагой, достойно преодолеют нынешние испытания и достигнут своих благородных целей.