Будапештда халқаро малака ошириш: тергов амалиёти замонавий ёндашувлар билан бойитилмоқда
АҚШ ҳамда Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик доирасида жорий йилнинг 16–20 февраль кунлари Венгрия пойтахти Будапешт шаҳрида халқаро ўқув машғулотлари бўлиб ўтмоқда.
Мазкур тадбирда Ўзбекистон Республикаси ИИВ ҳузуридаги Тергов департаменти, ИИВ Академияси магистратура факультети, Бош прокуратура ҳамда Давлат хавфсизлик хизмати масъул ходимлари иштирок этди.
Ўқув машғулотлари “Гиёҳвандлик билан боғлиқ жиноятларни тергов қилиш бўйича халқаро тажриба, криптовалюта ҳамда амалиётдаги муаммолар” мавзуларига бағишланди. Машғулотлар доирасида иштирокчилар замонавий таҳдидлар, трансмиллий жиноятчиликка қарши курашиш усуллари, рақамли молиявий воситалар билан боғлиқ тергов амалиёти ва илғор хорижий тажриба билан танишдилар.
Тадбир International "Law Enforcement Academy"нинг Будапешт филиалида ташкил этилди. Академия ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимларининг касбий малакасини оширишга ихтисослашган нуфузли халқаро таълим муассасаси ҳисобланади.
Ҳозирги кунда академиянинг дунё бўйлаб 5 та филиали мавжуд бўлиб, улар Бангкок (Таиланд), Габороне (Ботсвана), Сан-Сальвадор (Сальвадор), Нью-Мехико (Мексика) ҳамда Будапешт (Венгрия) шаҳарларида фаолият юритмоқда.
Жорий ўқув курсида Ўзбекистондан ташқари Туркманистон, Сербия, Чехия ва Хорватия ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари вакилларидан иборат халқаро делегация ҳам иштирок этмоқда.
Мазкур ўқув машғулотлари халқаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, илғор тажрибаларни амалиётга жорий этиш ҳамда гиёҳвандлик билан боғлиқ жиноятларга қарши курашиш самарадорлигини оширишга хизмат қилади.

В Будапеште проходит международное повышение квалификации: следственная практика обогащается современными подходами
В рамках взаимного сотрудничества между США и Республикой Узбекистан 16–20 февраля текущего года в столице Венгрии — городе Будапеште — проходят международные учебные занятия.
В мероприятии приняли участие ответственные сотрудники Следственного департамента при МВД Республики Узбекистан, магистратуры Академии МВД, Генеральной прокуратуры, а также Службы государственной безопасности.
Учебные занятия были посвящены темам «Международный опыт расследования преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков, криптовалюта и проблемы практики». В ходе обучения участники ознакомились с современными угрозами, методами противодействия транснациональной преступности, особенностями следственной практики в сфере цифровых финансовых инструментов и передовым зарубежным опытом.
Мероприятие было организовано в Будапештском филиале Международной академии правоохранительных органов (International Law Enforcement Academy). Академия является авторитетным международным образовательным учреждением, специализирующимся на повышении профессиональной квалификации сотрудников правоохранительных органов.
В настоящее время академия имеет 5 филиалов по всему миру, которые функционируют в городах Бангкок (Таиланд), Габороне (Ботсвана), Сан-Сальвадор (Сальвадор), Нью-Мехико (Мексика) и Будапешт (Венгрия).
В текущем учебном курсе наряду с представителями Узбекистана также участвует международная делегация сотрудников правоохранительных органов Туркменистана, Сербии, Чехии и Хорватии.
Данные учебные занятия способствуют дальнейшему укреплению международного сотрудничества, внедрению передового опыта в практику и повышению эффективности борьбы с преступлениями, связанными с незаконным оборотом наркотиков.