Ички ишлар вазири ўринбосари полковник Рамазон Ашроповнинг Фарғона вилоятига амалга оширилган хизмат ташрифи доирасида тергов фаолиятини такомиллаштиришга бағишланган ўқув-амалий семинар бўлиб ўтди
Фарғона вилоятида тергов фаолиятини янада такомиллаштириш ва уни янги босқичга кўтариш, ички ишлар ҳамда прокуратура органлари тизимида фаолият юритаётган тергов ходимларининг касбий билим ва кўникмаларини мустаҳкамлашга қаратилган ўқув-амалий семинар ташкил этилди.
Ички ишлар вазирлиги, Бош прокуратура ва Олий суд ҳамкорлигида, Давлатимиз раҳбарининг ўтган йил 5 март куни Коррупцияга қарши курашиш Миллий кенгаши йиғилишида ҳамда жорий йил 27 январь куни Тошкент шаҳрида хавфсиз муҳитни яратиш бўйича илғор тажрибани шакллантириш юзасидан ўтказилган видеоселектор йиғилишида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида Фарғона вилояти ИИБда мазкур семинар машғулоти ўтказилди.
Тадбирда Ички ишлар вазири ўринбосари, полковник Рамазон Ашропов, Бош прокурорнинг биринчи ўринбосари Баҳриддин Валиев, Олий суд судьяси Таганов Сардор Дилшодович, вилоят ИИБ ҳамда унинг қуйи тузилмалари терговчи ва суриштирувчилари, вилоят прокуратураси масъул раҳбарлари, туман ва шаҳар прокурорларининг соҳавий ўринбосарлари ҳамда терговчилари, шунингдек, оммавий ахборот воситалари вакиллари қатнашди.
Семинар давомида “Жиноятлар ва ҳодисалар тўғрисидаги ариза ҳамда хабарларни қабул қилиш, рўйхатга олиш, кўриб чиқиш ва якуний қарор қабул қилиш тартиби, шунингдек, ушбу жараёнларда қонун устуворлигини таъминлаш масалалари” мавзусида кенг қамровли маърузалар тақдим этилди.
Мазкур ўқув-амалий анжуман тергов сифатини оширишда муҳим аҳамият касб этиб, унда тажрибали мутахассислар томонидан суд жараёнларида жиноят ишларини кўриб чиқишда тергов ва суриштирув органлари томонидан йўл қўйилаётган камчиликлар, тергов жараёнида рақамли криминалистика асосида электрон далилларни аниқлаш ва мустаҳкамлашнинг замонавий усуллари, шунингдек, ахборот технологияларидан фойдаланган ҳолда содир этилаётган жиноятлар — кибержиноятларни фош этишнинг ўзига хос жиҳатлари юзасидан маърузалар қилинди.
Шунингдек, бу каби ўқув-амалий семинарлар келгусида ҳам тизимли равишда ташкил этилиб, тергов фаолияти самарадорлигини янада ошириш ҳамда ходимларнинг касбий маҳоратини мустаҳкамлашга хизмат қилади.

В Ферганской области был проведён учебно-практический семинар по совершенствованию следственной деятельности в рамках рабочей поездки заместителя министра внутренних дел, полковника Рамазона Ашропова
В Ферганской области был организован учебно-практический семинар, направленный на дальнейшее совершенствование следственной деятельности и её выведение на новый уровень, а также на укрепление профессиональных знаний и навыков следственных сотрудников, осуществляющих деятельность в системе органов внутренних дел и прокуратуры.
В сотрудничестве с Министерством внутренних дел Республики Узбекистан, Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан и Верховным судом Республики Узбекистан в Управлении внутренних дел Ферганской области был проведён семинар в целях обеспечения исполнения задач, поставленных Главой государства 5 марта прошлого года на заседании Национального совета по противодействию коррупции, а также 27 января текущего года на видеоселекторном совещании в городе Ташкент по вопросам формирования передового опыта создания безопасной среды.
В мероприятии приняли участие заместитель министра внутренних дел, полковник Рамазон Ашропов, первый заместитель Генерального прокурора Бахриддин Валиев, судья Верховного суда Таганов Сардор Дилшодович, следователи и дознаватели областного управления внутренних дел и его территориальных подразделений, ответственные руководители областной прокуратуры, профильные заместители прокуроров районов и городов, следователи, а также представители средств массовой информации.
В ходе семинара были представлены развернутые доклады на тему: «Порядок приёма, регистрации и рассмотрения заявлений и сообщений о преступлениях и происшествиях, принятия по ним окончательных решений, а также обеспечение верховенства закона в данных процессах».
Данная учебно-практическая конференция имеет важное значение для повышения качества следствия. В её рамках опытные специалисты выступили с докладами о недостатках, допускаемых органами следствия и дознания при рассмотрении уголовных дел в судах, о современных методах выявления и закрепления электронных доказательств на основе цифровой криминалистики в ходе расследования, а также об особенностях раскрытия преступлений, совершаемых с использованием информационных технологий — киберпреступлений.
Отмечено, что подобные учебно-практические семинары будут и впредь проводиться на системной основе, что послужит дальнейшему повышению эффективности следственной деятельности и укреплению профессионального мастерства сотрудников.