Самарқандда марихуана сотувчиларга нисбатан суд ҳукми эълон қилинди.
Самарқанд. 2019 йилнинг 12 сентябрь тахминан 20:00 ларда Булунғур туманида ўтказилган тезкор-тадбир жараёнида, 59 ёшли Муқаддасхон М. 250,52 гр. марихуана гиёҳвандлик воситасини 18.000.000 сўм эвазига сотаётган вақтида ушланган. Тадбир давомида аниқланишича, Муқаддасхон М. ушбу гиёҳвандлик воситасини 11.000.000 сўм эвазига 50 ёшли Бахрал С.дан сотиб олган.
2019 йил 13 сентябрь куни Булунғур туманида яшовчи Бахрал С.нинг яшаш уйини кўздан кечириш жараёнида, Бахрал С. уйдаги молхонасида 4 дона шиша идишларга қадоқланган ҳолатда умумий оғирлиги 276,63 гр. “марихуана” гиёҳвандлик воситасини қонунга хилоф равишда сақлаб келганлиги, ҳамда орқа томондаги томорқасида таркибида гиёҳвандлик воситаси бўлган бир туп “каннабис” ўсимлигини экиб парваришлаётганлиги аниқланган ва процессуал тартибда расмийлаштириб олинган. Бахрал С. 2019 йил май ойида ўзи эккан “каннабис” ўсимлигини парваришлаб, пишиб етилганидан сўнг, ундан 5 тупини ўриб олиб майдалаб қуритган ва жами оғирлиги 250,52 гр. бўлган гиёҳванд воситани сотиш мақсадида 3 дона полиэтилен пакетларга солиб, Муқаддасхон М.га ўтказган.
Мазкур ҳолат юзасидан Пайариқ тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Муқаддасхон М. ва Бахрал С.ларга нисбатан жиноят иши қўзғатилган. Уларга нисбатан айблов эълон қилиниб, “қамоққа олиш”  тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган. Тергов якунига кўра, жиноят иши айблов хулосаси билан суд муҳокамасига юборилган.
Жиноят ишлари бўйича Пайариқ туман судининг 2019 йилнинг 13 декабрь кунидаги ҳукмига кўра, Муқаддасхон М. Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 273-моддаси 5-қисмида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбдор деб топилиб, унга 7 йил муддатга; Бахрал С. эса ЖКнинг 270-моддаси 1-қисми, 273-моддаси 5-қисми ва 25,273-моддаси 5-қисми билан айбдор деб топилиб, унга нисбатан 7 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланган.

В Самарканде вынесен приговор в отношении сбытчиков марихуаны.
12 сентября 2019 года примерно в 20:00 часов в Булунгурском районе Самаркандской области, при проведении оперативного мероприятия, за сбыт наркотического средства «марихуана» весом 250,52 грамм за 18.000.000 сум был задержан житель Булунгурского района 59-летний Муккадасхон М. В ходе мероприятия было установлено, что Муккадасхон М. приобрел наркотическое средство у своего знакомого 50-летнего Бахрала С. за 11.000.000 сум.
13 сентября при осмотре места жительства жителя Булунгурского района Бахрала С., было установлено, что Бахрал С. незаконно хранит у себя в сарае наркотическое средство «марихуана» весом 276,63 грамм, упакованное в 4 стеклянные тары. А на заднем земельном участке был обнаружен 1 стебель наркотикосодержащего растения «каннабис». Обнаруженные наркотики были изъяты в процессуальном порядке. Также было установлено, что Бахрал С. в мае 2019 года посеял семена наркотикосодержащего растения «каннабис» среди бахчевых культур на своем земельном участке, где ухаживая за ними, вырастил 6 стеблей растения «каннабис». После их созревания сорвал 5 стеблей, измельчил и высушил их части. С целью сбыта расфасовал по трём целлофановым пакетам. Незаконно изготовленное наркотическое средство весом 250,52 грамм сбыл своему знакомому 59-летнему Муккадасхону М. за 11.000.000 сум.
По данному факту в отношении Муккадасхона М. и Бахрала С. Следственным отделом при ОВД Пайарикского района было возбуждено уголовное дело. Муккадасхону М. и Бахралу С. было предъявлено обвинение по соответствующим статьям и избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу». Уголовное дело с обвинительным заключением передано в суд по подсудности.
13 декабря 2019 года Суд Пайарикского района по уголовным делам признал Муккадасхона М. виновным в совершении преступления, предусмотренного ч.5 ст.273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан и приговорил к 7 годам лишения свободы. Бахрал С. был признан виновным по ч.1 ст.270; ч.5 ст.273 и ч.5 ст.ст.25,273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан и приговорен к 7 годам и 6 месяцам лишения свободы.