Юнусобод туманидаги шовшувга сабаб бўлган ЙТҲ бўйича суд мажлиси якунланди
Олий суд матбуот хизмати хабар беришича, Жиноят ишлари бўйича Юнусобод туман суди, шовшувга сабаб бўлган ЙТҲ сабабчиси Л. Толмачёвага хукм ўқиди.
Жиноят иши ҳужжатларига кўра, Л.Толмачова 04 июнь 2019 йил соат 18:26 да бошқарувидаги "Nexia-3" русумли транспорт воситасини Юнусобод тумани 11-мавзе 5-7 уйлар оралиғидаги транспорт воситалари ҳаракатланиши учун мўлжалланган даҳалараро йўлда ҳаракатланаётганида, транспорт воситасини ўнг томонга буриб, автомашиналар ва пиёдалар ҳаракатланиши учун мўлжалланган йўлга ўтган. Бу ерда эса 2007 й.т. Г.А., Я.С., ва 2006 й.т. Ф.Р.ларни йўл ёқасида туришганлигини кўрган. Бирданига йўл ҳаракати қоидаларини қўпол равишда бузиб, ҳаракатланишни давом эттириб, вояга етмаган Г.А., И.С. ва Я.С.,ларни босиб кетган.
Бунинг оқибатида вояга етмаган Г.А. олган тан жароҳатлари билан ҳодиса жойида вафот этган, Я.С. соғлиқнинг қисқа муддатга бузилишига олиб келмаган "енгил", И.С., "ўртача оғир"ликдаги тан жароҳатлари олганлар.
Суд жараёнида, судланувчи, гувоҳ, жабрланувчи ва уларнинг қонунинй вакилларини кўрсатувлари эшитилиб, тўпланган далиллар ва судланувчининг ҳимоя нутқи тингланди.
Суд жиноят иши ҳужжатларини ҳар томонлама тўлиқ текшириб, 2020 йил 18 май кунидаги ҳукмга кўра, Л.Толмачёвани Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 266-моддаси 2-қисми (одам ўлишига сабаб бўлган транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш) билан айбдор деб топиб, 4 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш, 3 йил муддатга транспорт воситасини бошқариш ҳуқуқидан маҳрум этган. Айбдор Л.Толмачёва озодликдан маҳрум қилиш жаросини манзил калониясида ўташи ,жазо муддати 2019 йил 06 июнь ойидан бошлаб ҳисобланиши белгиланган.

В Ташкенте закончилось слушание уголовного дела по резонансному ДТП в Юнусабадском районе
Как сообщает пресс-служба Верховного суда, Суд по уголовным делам Юнусабадского района вынес приговор в отношении Толмачёвой Л., участницей скандального ДТП.
Согласно материалам уголовного дела Л. Толмачева 4 июня 2019 года в 18 часов 26 минут, управляя личным транспортным средством марки «NEXIA-3 двигалась по межмассивной дороге, предназначенной для движения безрельсовых транспортных средств, расположенной между жилыми домами № 5, 6, 7 квартала 11 Юнусабадского района города Ташкента, напротив дома 5 квартала 11 Юнусабадского района города Ташкента, изменяя направление транспортного средства в правую сторону, предназначенную для автомашин и прохода пешеходов, заметила стоявших вдоль дороги жителей ближайших жилых домов Г. А. (2007 г. р.), И. С. (2007 г. р.), Я. С. (2007 г. р.) и Ф. Р. (2006 г. р.), но она, продолжая движение, при этом, грубо нарушив Правила дорожного движения, из-за самонадеянности и небрежности осуществила наезд на несовершеннолетних Г. А., И. С. и Я. С.
В результате наезда, несовершеннолетний Г. А. скончался от полученных телесных повреждений, потерпевший Я. С. получил легкие, не повлекшие кратковременного расстройства здоровья, телесные повреждения, потерпевший И. С. получил телесные повреждения средней степени тяжести.
В ходе судебного процесса, заслушаны показания подсудимой, свидетелей, потерпевших и их законных представителей, исследованы доказательства и проверены доводы защиты подсудимой.
Суд, всесторонне и в полной мере исследовав материалы уголовного дела, признал Л. Толмачёву виновной в совершении преступления, предусмотренного статьей 266 части 2 УК Республики Узбекистан.
Приговором суда от 18 мая 2020 года Л. Толмачёвой назначено наказание в виде 4 лет лишения свободы с лишением права управления транспортными средствами сроком на 3 года. Судом определено отбытие назначенного наказания в колониях-поселениях и исчисление срока наказания с 6 июня 2019 года.