Қашқадарёда ёнида ноқонуний гиёҳвандлик восита сақлаган 3 нафар шахслар аниқланди
Қарши. 2020 йилнинг 13 январь куни тахминан соат 20:40 ларда Қашқадарё вилояти ИИБ, ДХХ ва Божхона ходимлари ҳамкорликда ўтказган тезкор тадбир жараёнида, Қарши шаҳри ҳудудида “Ғузор-Қарши А-380” автомобил йўлидан ҳаракатланиб келаётган фуқаро 40 ёшли Б.М.нинг бошқарувидаги “Matiz” русумли автомашинаси тўхтатилиб кўздан кечирилганида, ҳайдовчи Б.М.нинг эгнидаги курткасининг чап чўнтагида 7 дона “Спички” ёзувли гугурт қутиларига солинган, таркибида қуритилган ҳолатдаги соф оғирлиги 21,9 гр. “Марихуана” гиёҳвандлик воситаси ҳамда 1 дона 1.000 сўмлик купюрага ўралган соф оғирлиги 0,6 гр. “Марихуана” гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланиб, ашёвий далил тариқасида ҳужжатлаштириб олинган.
Бундан ташқари, 2020 йил 14 январь куни тахминан соат 10:20 ларда тадбир жараёнида, фуқаролар 46 ёшли Р.С., ва Р.А.лар Ғузор тумани Амир Темур маҳалласида кўчада тўхтатилиб текширилганида, Р.С., ўз ихтиёри билан 1 дона “Спички” ёзувли гугурт қутисига солинган соф оғирлиги 2,7 гр. “Марихуана” гиёҳвандлик воситасини тақдим қилган ва Р.А.нинг эгнидаги курткасини енгини ичидан 1 дона “Спички” ёзувли гугурт қутисига солинган соф оғирлиги 3,2 гр., 1 дона расмли вараққа ўралган соф оғирлиги 2,4 гр., 1 дона “КЕНТ” ёзувли сигарет қутиси ичида оғирлиги 0,4 гр. “Марихуана” гиёҳвандлик воситаси ва бошқа бир “Кент” ёзувли сигарет қутиси ичида оғирлиги 6,2 гр. каннабис ўсимлигининг уруғлари борлиги аниқланиб, холислар иштирокида расмийлаштириб олинган.
Шу билан бирга, 2020 йил 14 январь куни соат тахминан 11:00ларда Ғузор туманида яшовчи 46 ёшли Р.С.нинг яшаш уйи кўздан кечирилганида, унинг хонасидан оқ рангли, полимер хўжалик сумкасини ичида қуритилган ҳолатдаги соф оғирлиги 151,5 гр. “Марихуана” гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланиб, холислар иштирокида ҳужжатлаштириб олинган.
Ҳолат юзасидан Қарши шаҳар ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан фуқаролар Б.М., Р.С. ва Р.А.ларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 273-моддаси 5-қисми билан жиноят иши қўзғатилган. Уларга нисбатан ушбу модда билан айблов эълон қилинган ва “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган.

В Кашкадарье в ходе рейда выявлены факты незаконного оборота наркотиков, ведется расследование.
Карши. 13 января 2020 года примерно в 20:40 часов сотрудниками СГБ, Таможенной службы и ОВД Кашкадарьинской области, провели рейд по выявлению незаконного оборота наркотиков на территории области.
Так, на автомобильной дороге А-380 «Гузор-Карши», пролегающей по территории города Карши, был остановлен автомобиль марки «Матиз», находившийся под управлением 40-летнего Б.М. При досмотре, в кармане куртки Б.М. обнаружено 7 спичечных коробков с наркотическим веществом «Марихуана» общим весом 21,9 грамм, а также наркотическое вещество «Марихуана» общим весом 0,6 грамм, завернутое в 1000 сумовую купюру, которые были изъяты в установленном порядке.
14 января 2020 года примерно в 10:20 часов на территории махалли А.Темура Гузарского района, на улице были остановлены и досмотрены 46-летние Р.С. и Р.А. При досмотре во внутреннем кармане куртки Р.А. обнаружены: 1 спичечный коробок с наркотическим средством «Марихуана» общим весом 3,2 грамм, сверток цветной бумаги с «Марихуаной» весом 2,4 грамм, пачка сигарет с содержимым в виде «Марихуаны» общим весом 0,4 грамм и ещё одна пачка сигарет, в которой находились семена растения "каннабис" весом 6,2 грамм. Р.С. добровольно выдал 1 спичечный коробок с наркотическим средством «Марихуана» общим весом 2,7 грамм. Обнаруженные наркотические средства были изъяты в законном порядке.
Кроме этого, 14 января 2020 года примерно в 11:00 часов при осмотре жилища Р.С. в Гузарском районе, в его комнате была обнаружена хозяйственная сумка, в которой находились 151,5 грамм наркотического средства «Марихуана». Данный наркотик также был изъят в надлежащем порядке.
По данным фактам Следственным отделом при УКД ОВД города Карши в отношении Б.М., Р.С. и Р.А. возбуждены уголовные дела по ч. 5 ст. 273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт, в крупных размерах). Все они привлечены в качестве обвиняемых и в отношении каждого избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу». Предварительное следствие продолжается.