Аризани қайтариб олиш учун 2000 АҚШ доллари талаб қилинди
Фарғона вилояти. 2021 йилнинг 06 апрель куни  47 ёшли  Ирода А., Фарғона шаҳри бўйича ИИО ФМБ бошлиғи номига ариза билан мурожаат қилиб, унда 30 ёшли Гулжаҳон У., келинойиси 27 ёшли Шаҳноза У., билан биргаликда унинг жияни 37 ёшли Акмалжон К.,нинг ҳаракатлари учун ариза билан мурожаат қилиб, ушбу аризани қайтариб олишлари эвазига
2 000 АҚШ доллар беришини талаб қилиб, пулларни бермаса жиноий жавобгар қилдириш билан қўрқитаётганлигини ва уларга нисбатан қонуний чора кўришликни сўраб, шу куни Гулжаҳон У., Шаҳноза У., билан Ирода А.,дан товламачилик йўли билан 2 000 АҚШ доллар пул маблағларини олаётганларида ушланганлар.
Мазкур ҳолат юзасидан Фарғона шаҳри бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Гулжаҳон У., ва Шаҳноза У.,ларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 165-моддаси 2-қисми “в” банди (товламачилик) билан жиноят иши қўзғатилиб, гумон қилинувчи тариқасида жалб қилинганлар.
Тергов ҳаракатлари давомида юқорида келтирилган Акмалжон К.,нинг ҳаракатлари (Гулжаҳон У., ва Шаҳноза У.,лар келтирилган важлар) юзасидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.

2.000 долларов либо свобода, так оценили девушки поданное ими заявление
Ферганская область. 06 апреля 2021 года с заявлением на имя начальника УКД ОВД города Ферганы обратилась 47-летняя Ирода А., где просила принять законные меры в отношении 30-летней Гулжахон У. и ее невестки 27-летней Шахнозы У., которые путем вымогательства, требовали у ее племянника 37-летнего Акмалжона К., деньги в размере 2.000 долларов США, взамен на то, что бы забрать ранее поданное ими заявление в отношении Акмалжона К. из правоохранительных органов, неоднократно угрожая ему тем, что если он не предоставит им данную сумму денег женщины привлекут его к уголовной ответственности.
В день передачи денег, со стороны правоохранительных органов было организовано и проведено оперативное мероприятие, в ходе которого были задержаны Гулжахон У. и Шахноза У. при получении ими выше указанной суммы денег от Ироды А.
По данному факту со стороны Следственного отделения при УКД ОВД города Ферганы в отношении Гулжахон У. и Шахнозы У. возбуждено уголовное дело по п. «в» ч. 2 ст. 165 (вымогательство, совершённое по предварительному сговору группой лиц) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Так же в ходе следствия будет дана правовая оценка действиям Акмалжона К. по аргументам, приведённым со стороны Гулжахон У. и Шахнозы У.,