4 дона гугурт қути атиги 1 млн 300 минг сўмга сотилди
Самарқанд вилояти. 2021 йилнинг 02 февраль куни соат 18:20 ларда ИИБ ходимлари томонидан гиёҳвандлик воситаларини ноқонуний айланмасини олдини олиш мақсадида ўтказилган тезкор тадбир давомида, фуқаро 23 ёшли Озод Т., тадбирда харидор сифатида жалб қилинган фуқарога 1.300.000 сўм эвазига 4 дона “JOLIN Safety maches” ёзувли, оқ ранги гугурт қутига қадоқланган ҳолатда кўп миқдорда яшил рангли, ўткир ҳидли, ўтсимон моддасини сотган вақтида ушланиб, ўсимлик моддалари ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Суд-кимёвий экспертиза хулосасига кўра, Озод Т.,дан олинган ўсимлик моддалари таркибида фаол гиёҳванд модда, тетрагидроканнабинол мавжуд бўлиб, “марихуана” деб аталади, ушбу “марихуана”нинг оғирлиги 10.02 граммга тенг.
Мазкур ҳолат юзасидан Пастдарғом тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Озод Т.,га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 273-моддаси 5-қисми (кўп миқдордаги гиёҳвандлик воситаларини сотиш) билан жиноят иши қўзғатилиб бўлиб унга нисбатан “қамоққа олиш” тарздаги эҳтиёт чораси қўлланилган.

4 спичечных коробка за 1,3 млн. сум
Самаркандская область. 02 февраля 2021 года примерно в 18:20 часов, сотрудниками ОВД в период проведения оперативного мероприятия направленного на выявление лиц занимающихся незаконным оборотом наркотических средств, был задержан 23-летний гражданин Озод Т., который за 1.300.000 сум сбывал специфические растительные вещества с зеленым цветом, упакованные в спичечные коробки, гражданину, который был привлечен в данном мероприятии в качестве покупателя, после чего данные вещества были изъяты в протокольной форме в качестве вещественного доказательства.
Согласно заключению проведенной судебно-химической экспертизы, было установлено, что вещества изъятые у гражданина Озода Т., являются наркотическим средством «марихуана», общий вес которых составляет 10.02 грамм.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Пастдаргомского района в отношении Озода Т., возбуждено уголовное дело по признакам преступления предусмотренное ч.5 ст.273 (незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.