Тақиқда турган автомашина қалбаки ҳужжат асосида сотилганлиги аниқланди
Қашқадарё вилоятидаги банкларнинг бирида, айланма маблағни кенгайтириш ҳамда қурилиш материаллари сотиб олиш мақсадида Қарши туманида жойлашган МЧЖга 150.000.000 сўм миқдорида кредит берилган, бироқ МЧЖ раҳбари 48 ёшли Д.И. (аёл) гаров сифатида қўйилган “Captiva” русумли автомашинани кредит қарздорлиги тўланмасдан туриб, 2020 йилнинг август ойи бошларида қарздорлик ҳақидаги алоқа хатининг ўрта қисмини механик ҳаракат таъсирида ўчириб, қалбаки ҳужжатларни нотариусга тақдим қилиб, автомашинани тақиқдан чиқаришга эришиб, банк томонидан банд солинган мулкни қонунга хилоф равишда сотиб юбориб, сотувдан тушган пулларни қўлга киритган.
Судга оид техник экспертиза хулосасига кўра, банк томонидан берилган алоқа хатининг ўрта қисми механик ҳаракат таъсири оқибатида ўчирилганлиги ҳамда юқори ва пастки қатордаги матнлар бир принтерда бажарилмаганлиги кўрсатилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Қарши шаҳри бўйича ИИО ФМБ 3-сонли ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 228-моддаси 2-қисми “б” банди (Ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкалар тайёрлаш, уларни қалбакилаштириш, сотиш), 228-моддаси 3-қисми (қалбаки ҳужжатдан фойдаланиш), 233-моддаси 1-қисми (Банд солинган мулкни қонунга хилоф равишда тасарруф этиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Автомобиль находящийся под запретом продан по поддельному документу
Кашкадарьинская область. 01 августа 2020 года управляющий одного из банка Кашкадарьинской области, обратился с обращением в ОВД, в котором указал, что ООО расположенному на территории города Карши в целях расширения оборотного капитала и приобретения строительного материала был выделен кредит в размере 150.000.000 сум, однако руководитель ООО 48-летняя Д.И. поставив под залог кредита автомобиль марки “Captiva”, не выплатив задолженность по кредиту, в начале августа 2020 года добилась механического изменения части текста долгового письма банка и предоставив данное письмо нотариусу, сняла автомобиль с запрета и продала автомобиль поставленный под запрет банком.
Согласно заключению судебно-технической экспертизы часть текста в долговом письме банка стёрт под механическим воздействием и тексты в верхней части и нижней части напечатаны на разных принтерах.
По данному факту Следственным отделом 3-го ОВД города Карши возбуждено уголовное дело по п. “б” ч.2 ст.228 (Изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование), ч.3 ст.228 и ч.1 ст.233 (Незаконное распоряжение имуществом, подвергнутым аресту) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время ведется предварительное следствие.