Ўзининг тилидан топди
Самарқанд вилояти. 2021 йилнинг 02 март куни соат 21:00 да 43 ёшли Ғафур С., укаси 37 ёшли Шавкат С., билан Ургут туманида жойлашган “Korzinka.uz” савдо маркази олдида 29 ёшли Ҳасан Ў., ни олдиндан давом қилиб келаётган келишмовчилик сабабли, танасининг турли жойларига қўл ва оёқлари ҳамда таёқ билан уриб жароҳат етказганлар.
Суд тиббий экспертиза хулосасида, Ҳасан Ў.,да оғир тан жароҳатлари аниқланганлиги кўрсатилган.
Олиб борилган терговга қадар текширув ҳаракатлари давомида, Ҳасан Ў., Ғафур С.,нинг турмушга чиқмаган қизини шаънини булғаш мақсадида, гап сўз тарқатиб юрганлиги сабабли ушбу жиноят содир бўлганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Ургут тумани бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ғафур С., ва Шавкат С.,ларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 104-моддаси 2-қисми “к,л” бандлари (Қасддан баданга оғир шикаст етказиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Таъкидлаш жоизки, бу турдаги жиноятлар учун Жиноят кодексининг нормаларига кўра, беш йилдан саккиз йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланади.

Был избит за свой «язык»
Самаркандская область. 02 марта 2021 года в 21:00 43-летний Гофур С. со своим братом 37-летним Шавкатом С., находясь около торгового комплекса «Korzinka.uz» расположенной в Ургутском районе, на почве давних имеющихся разногласий сложившихся между 29-летним Хасаном У. нанесли ему телесные повреждения руками и ногами по различным частям тела.
В ходе судебно-медицинской экспертизы у Хасана У. были обнаружены тяжкие телесные повреждения.
В ходе проведенной доследственной проверки, выяснилось, что причиной совершенного преступления послужило то, что Хасан У. зная о том, что у Гафура С., имеется не замужняя дочь распространял сплетни с целью опорочить честь девушки.
По данному факту со стороны Следственного отделения при УКД ОВД Ургутского района в отношении Гафура С. и Шавката С. возбуждено уголовное дело по пунктам «к,л» части 2 статьи 104 (Умышленное тяжкое телесное повреждение из хулиганских побуждений) УК Республики Узбекистан.
Необходимо отметить, что за совершение данного преступления законом предусмотрена уголовная ответственность в виде лишения свободы от 5 до 8 лет.