Телефон қутисидаги “Героин”
Тошкент шаҳри. 2021 йилнинг 16 февраль куни Тошкент шаҳар ИИББ ходимлари томонидан ўтказилган гиёҳвандлик воситалари билан қонунга хилоф равишда шуғулланувчи шахсларни аниқлашга қаратилган тадбир давомида, Мирзо Улуғбек тумани Оққўрғон кўчасида ўзида шубҳа уйғотган 37 ёшли Ғолиб М., холислар иштирокида қўлида бўлган оқ рангли полиэтилен пакет текширилиб, телефон аппарати қутисининг ичида сотиш мақсадида сақлаб келаётган полиэтилен пакет бўлакларига ўралган 4 дона ўрамда сарғиш рангли ўткир ҳидли моддалар борлиги аниқланиб, ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Суд кимёвий экспертиза хулосасида, ушбу моддалар “Героин” гиёҳвандлик моддаси эканлиги кўрсатилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Тошкент шаҳар ИИИБ ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан Ғолиб М., га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодекснинг 25,273-моддаси 5-қисми (Гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларни ўтказиш мақсадини кўзлаб қонунга хилоф равишда тайёрлаш, олиш, сақлаш ва бошқа ҳаракатлар қилиш, шунингдек уларни қонунга хилоф равишда ўтказишга суиқасд) билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси танланган.
Ҳозирда гиёҳвандлик моддасини келиб чиқиши аниқланмоқда. Тергов якунига кўра қонуний қарор қабул қилиниши таъминланади.

«Героин» в коробке из под мобильного телефона
Ташкент. 16 февраля 2021 года в ходе проведенного оперативного мероприятия со стороны сотрудников правоохранительных органов на выявление лиц занимающихся незаконным оборотом наркотических средств, на улице Аккурганская Мирзо Улугбекского района был остановлен 37-летний Голиб М. вызвавший подозрение своим поведением у сотрудников правоохранительных органов несших службу на данной территории, после чего в присутствии понятых был произведён осмотрен находящегося при нем полиэтиленового пакета в котором находилась коробка от мобильного телефона, внутри которой было выявлено 4 свертка с веществом желтого цвета с резким запахом, который в последующем был изъят в качестве вещественного доказательства.
Согласно заключению судебно-химической экспертизы, было установлено, что вещество, изъятое в период мероприятия, является наркотическим средством «Героин».
По данному факту Следственным управлением при ГУВД города Ташкента в отношении Голиба М. возбуждено уголовное дело по ч.5 ст.25-273 (покушение на незаконную продажу наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ в крупных размерах) Уголовного кодекса и в ходе предварительного следствия в отношении него была избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу».
В настоящее время ведется следствие по установлению источника приобретения наркотического средства у данного гражданина. По итогам предварительного следствия будет обеспечено принятие законного решения.