Гўзаллик салонини “сипириб кетган” шахс вояга етмаган қизалоқ бўлиб чиқди
Наманган. 2020 йил 14 декабрь кунига ўтар кечаси номаълум шахс Чуст шаҳар “Пансада” МФЙ ҳудудида жойлашган 38 ёшли Шамсия Н.,га тегишли аёллар гўзаллик салонидан умумий баҳоси 10.000.000 сўмлик 1 дона ноутбук, 1 дона планшет, 1 дона аёллар курткаси, 1 дона шапка, 1 дона соч дазмоли, 1 дона соч гафре дазмоли, 1 дона аёллар сумкаси, 1 дона растушовка аппарати, 1 дона соч қайчиси ва 10 қути киприк ўстириш ускуналари ҳамда ҳар хил касметика бўёқлари буюмларини ўғирлаб кетган.
Мазкур ҳолат юзасидан Чуст туман ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан номаълум шахсга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 169-моддаси 2-қисми “г” банди (ўғирлик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Дастлабки тергов жараёнида, ҳодиса жойида мавжуд видеокузатув камерасидан олинган видеотасвирларни кўздан кечириш ҳамда олиб борилган бошқа бир қатор тергов-тезкор тадбирлари натижасида, 16 ёшли Шамсиқамархон Қ., содир этганлиги аниқланган ҳамда ундан ўғирлик йўли билан қўлга киритилган нарсалар ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Жиноят иши бўйича Шамсиқамархон Қ., гумон қилинувчи тариқасида ишда иштирок этишга жалб қилиниб, ҳимоя ҳуқуқи билан таъминланган ҳолда сўроқ қилинган.

Лицо, совершившее кражу, из салона красоты, оказалось несовершеннолетней девочкой
Наманган. В ночь на 14 декабря 2020 года неизвестное лицо, противоправно проникло в салон красоты расположенного в махалле «Пансада» города Чуст, от куда совершило кражу 1 ноутбука, 1 планшета, 1 женской куртки, 1 шапки, 1 утюжка для волос, 1 гофре для волос, 1 женской сумки, 1 растушевочного аппарата, 1 ножниц для волос, а так же другой косметики нахадивщейся в данном салоне на общую сумму 10.000.000 сум после чего скрылось с места совершения преступления.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Чустского района в отношении неизвестного лица возбужденно уголовное дело по п. “г” ч.2 ст. 169 (кража) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе предварительного следствия в результате изучения видеозаписей с камер наблюдения, изъятых с места происшествия, было установлено, что данную кражу совершила 16-летняя Шамсикамархон К. и у нее в качестве вещественных доказательств были изъяты похищенные предметы.
В данное время Шамсикамархон К. привлечена к участию в уголовном деле в качестве подозреваемой и допрошена в присутствии защитника.
Напоминаем, что согласно уголовному законодательству за совершения данного вида преступления предусмотрено наказание штрафом до 300 базовых расчетных величин или исправительные работы от 2 до 3 лет или ограничение свободы от 3 до 5 лет либо лишение свободы от 2 до 5 лет.