“GM-Uzbekiston”нинг сохта кадр ходими
Андижон вилояти. Асака тумани Қадрият маҳалласида яшовчи 29 ёшли Я.Акмалбек фуқаролар 49 ёшли Ш.Назиржон, 54 ёшли Х.Солижон, 45 ёшли С.Фурқат, 41 ёшли С.Шерзод ва бошқаларга ўзини “UzAutoMotors” АЖнинг кадрлар бўлими бошлиғи деб таништириб, гўёки уларни ва қариндошларини “GM-Uzbekiston” автомобиль заводига ҳайдовчиликка ишга киритиб қўйиши ва имтиёзли тўловлар асосида автомашина олиб беришини ваъда қилиб, 2020 йил май ойидан июнь ойига қадар бўлган вақт оралиғида ушбу фуқаролардан жами 21 100 АҚШ доллар ва 760 000 сўм пул маблағларини алдов йўли билан олиб, шахсий эҳтиёжларига сарфлаб юборган.
Мазкур ҳолат юзасидан Асака тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Я.Акмалбекка нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми “б” банди (Фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Тергов ҳаракатлари давомида, Я.Акмалбек ҳеч қаерда ишламаслиги аниқланган.
Ҳурматли фуқаролар! Бировга ишонч билдиришдан олдин чуқур ўйлаб кўринг. Фирибгарлик қурбонига айланиб қолишдан огоҳ бўлинг!

Лжекадровик АО “GM-Uzbekistаn”
Андижанская область. 29-летний житель махалли «Кадрият» Асакинского района Я. Акмалбек, с целью завладения чужим имуществом, представился 49-летниму Ш. Назиржону, 54-летниму Х. Солижону, 45-летнему С. Фуркату, 41-летнему С. Шерзоду и другим лицам начальником отдела кадров АО «GM-Uzbekistаn», после чего вошёл к ним в доверие и пообещал устроить каждого из их, а так же их родственников на должности водителей завода «GM-Uzbekistаn», а так же пообещал помощь в приобретении автомобилей на льготных условиях, после чего обманным путём получил от данных граждан начиная с мая по июнь месяцы 2020 года деньги в размере 21.100 долларов США и 760.000 сум, однако обещанного не выполнил, а полученные деньги истратил на собственные нужды.
По данному факту со стороны Следственного отделения при ОВД Асакинского района в отношении Я. Акмалбека было возбуждено уголовное дело по п. «б» ч. 3 ст.168 (мошенничество) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.