Наманган. 27 ёшли С.М. Косонсой туманида бўла туриб, 2018 йилинг декабрь ойидан 2020 йилнинг март ойигача 5 нафар шахснинг ишончига кириб, фирибгарлик йўли билан жами 9.100.000 сўм моддий зарар етказганлигига қарамай, жиноий ҳаракатларини давом эттириб, бошқа турдаги жиноятга қўл уриб, жорий йилнинг апрель ойидан июнь ойига қадар Косонсой туманида яшовчи 3 нафар шахснинг уйига ғайриқонуний равишда кириб, 2.100.000 сўмлик мол-мулкларни талон тарож қилганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Косонсой тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан С.М., га нисбатан жиноят иши қўзғатилиб, ўтказилганитергов ҳаракатлари натижасига кўра,С.М. Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми «б» банди (такроран ёки хавфли рецидивист томонидан содир этилган фирибгарлик) ва 169-моддаси 3-қисми «а» бандлари (такроран ёки хавфли рецидивист томонидан содир этилган ўғрилик) билан айб эълон қилиниб, “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган. Жиноят иши айблов хулосаси билан тегишли судловда кўриб чиқиш учун туман прокуратурасига юборилган.

Мужчина не ограничившийся мошенничеством предстанет перед судом
Наманганская область. 27-летний С.М., находясь в Касансайском районе с декабря 2018 года по март 2020 года войдя в доверие 5 граждан, не сдержав своего обещания нанес последним материальный ущерб на сумму 9.100.000 сум, но не ограничившись этим, чувствуя свою безнаказанность, встал на путь совершения другого преступления, с апреля по июнь текущего года противоправно проникнув в дома 3 граждан, проживающих в Касансайском районе, откуда похитил ценности на сумму 2.100.000 сум.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Касансайского района в отношении С.М. было возбуждено уголовное дело, по результатам расследования которого С.М. было предъявлено обвинение по п. «б» ч.3 ст.168 (мошенничество, совершенное повторно или опасным рецидивистом) и п. «а» ч.3 ст.169 (кража, совершенная повторно или опасным рецидивистом) Уголовного кодекса Республики Узбекистан, в отношении С.М. была избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу». Уголовное дело с обвинительным заключением для решения направления дела по подсудности было направлено в районную прокуратуру.