Қулфланмасдан қаровсиз қолдирилган автомашина жиноят содир этилишига сабаб бўлди
Тошкент шаҳри. 2020 йил 27 октябрь куни соат 08:34 да, 32 ёшли Ш.А., Тошкент шаҳар Юнусобод тумани Шарофобод кўчаси 14-уй ёнида 26 ёшли М.М.,га тегишли бўлган “Spark” русумли автотранспорт воситасини қулфланмаган ҳолда қаровсиз қолдириб кетилганлигидан фойдаланиб, транспорт воситасини олиб қочиш мақсадида, эшигини очиб, ўт олдириш жойида турган калит ёрдамида автомашинани ўт олдириб, ҳодиса содир бўлган жойидан номаълум томонга бошқариб кетган.
Жабрланувчи М.М.,нинг “102” ишонч телефони орқали берган хабарига асосан, 27.10.2020 йил ички ишлар ходимларининг тезкор харакатлари натижасида, шу куни соат 16:30 да “Spark” автомашинаси Мирзо Улуғбек туманида жойлашган IT парк рўпарасидаги Мўминов кўчаси 2 ва 3-сонли кўп қаватли уйлар оралиғида қулфланган ҳолда қолдириб кетилгани аниқланган. Кўздан кечириш жараёнида бир дона калит ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Юнусобод тумани бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 267-моддаси 1-қисми (транспорт воситасини олиб қочиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Мазкур жиноят иши бўйича Ш.А., ҳимоя ҳуқуқи билан таъминланиб, гумон қилинувчи тариқасида ишда иштирок этишга жалб қилинган.

Оставленный не закрытым автомобиль стал причиной преступления
Город Ташкент. 27 октября 2020 года, 08:34 часов, 32-летний Ш.А., с целью угона траспортного средства, будучи около 14 дома расположенного по улице Шарофобод Юнусабадского района города Ташкента, увидев автомобиль марки “Spark” принажлежваший 26-летнему М.М., который был оставлен без присмотра, не запертым и с ключом от замка зажигания внутри автомобиля, воспользовавшись этим совершил угон данного автомобиля и скрылся с места совершения преступления.
По заявлению, поступившего от потерпевшего М.М. на горячую линию «102», 27 октября 2020 года в 13:00 часов данное транспортное средство было объявлено в розыск, но благодаря оперативным действиям сотрудников ОВД, в этот же день в 16:30 часов автомобиль марки “Spark” был обнаружен между многоэтажными домами под № 2 и 3 по улице Муминова в Мирзо Улугбекском районе.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД Юнусабадского района возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 267 (угон транспортного средства) УК РУз.
По данному уголовному делу Ш.А. привлечён в качестве подозреваемого и ему предоставлено право на защиту.
Помните, что угон транспортного средства влечет уголовную ответственность по закону. Лицо, совершившее вышеуказанное преступление, может быть наказано лишением свободы сроком до 10 лет.
Уважаемые граждане и гости нашей столицы в целях предотвращения совершения подобных преступлений просим Вас быть более бдительными к вашему личному имуществу.