Тилла буюм ўғрилари ушланди.
Наманган. 2019 йил 06 октябрь куни Чуст туманида яшовчи фуқаро 35 ёшли М.М. туман ИИБга ариза билан мурожаат қилиб, унда шу куни тахминан соат 08:30 дан 17:00 гача бўлган вақтда, номаълум шахслар унинг уйига эшик қулфини бузиш йўли билан ғайриқонуний равишда кириб, умумий баҳоси 6.800.000 сўм миқдоридаги тилла буюмларини яширин равишда ўғирлаб кетганлиги маълум қилиб, ушбу шахсларни аниқлаб уларга нисбатан чора кўришни сўраган.
Мазкур ҳолат юзасидан Чуст туман ИИБ ҳузуридаги тергов бўлими томонидан Жиноят кодексининг 169-моддаси 2-қисми “г” банди билан жиноят иши қўзғатилган.
Дастлабки тергов ҳаракатлари давомида, ушбу жиноятни Наманган шаҳрида яшовчи аёллар 43 ёшли Х.Ю., 33 ёшли С.С., 29 ёшли Ф.К., 27-ёшли Г.У. ва 21 ёшли М.Ю.лар содир этганлиги аниқланиб, етказилган моддий зарар тергов жараёнида қопланган.
Фуқаролар Х.Ю. ва М.Ю.ларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 169-моддаси 2-қисми “в,г” бандлари (бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан жиноий тил бириктириб уй-жойга ғайриқонуний равишда кириб содир этилган ўғирлик), Г.У., С.С. ва Ф.К.ларга нисбатан ЖКнинг 169-моддаси 3-қисми “а” банди (такроран ёки хавфли рецидивист томонидан содир этилган ўғирлик) билан айблов эълон қилинган ва барчасига “муносиб хулқ атворда бўлиш тўғрисидаги тилхат” эҳтиёт чораси қўлланилган. Ҳозирда жиноят иши айблов хулосаси билан суд муҳокамасига юборилган.

Похитители золотых украшений установлены.
Наманган. Житель Чусткого района 35-летний М.М. обратился в ОВД с заявлением, в котором указал, что 6 октября 2019 года в период с 08:30 до 17:00 часов в его дом, противоправно, путем взлома дверного замка проникли неизвестные лица и похитили драгоценные украшения на общую сумму 6.800.000 сум.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Чустского района возбуждено уголовное дело по п. “г” ч.2 ст.169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (кража, совершенная с противоправным проникновением в жилище).
В ходе предварительного следствия подозрение пало на 5 жителей города Наманган: 43-летнюю Х.Ю., 33-летнюю С.С., 29-летнюю Ф.К., 27-летнюю Г.У. и 21-летнюю М.Ю. Подозреваемые дали признательные показания и полностью возместили ущерб.
Х.Ю. и М.Ю. было предъявлено обвинение по п.п. “в,г” ч. 2 ст. 169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (кража совершенная с противоправным проникновением в жилище, группой лиц), Г.У., С.С. и Ф.К. было предъявлено обвинение по п. “а” ч.3 ст.169 Уголовного кодекса (кража совершенная повторно или опасным рецидивистом). В отношении всех обвиняемых, с учетом полного возмещения ущерба, была избрана мера пресечения в виде “подписки о надлежащем поведении”. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд по подсудности.