Йўловчи ташиш тақиқланганлигини айтиб тамагирлик қилган шахс ушланди
Тошкент вилояти. 2020 йилнинг 26 сентябрь куни 36 ёшли Ф.Х., Бўка тумани ИИБга ариза билан мурожаат қилиб, ўз аризасида “Ш” исмли шахс товламачилик йўли билан ўзганинг мулкини қўлга киритиш мақсадида, Бўка-Олмалиқ йўналишида йўловчи ташиш мумкин эмаслигини айтиб, уни қўрқитган ва бу йўналишда йўловчи ташиш фаолияти билан шуғулланишга рухсат бергани учун ҳар бир ҳайдовчидан 10.000 сўмдан пул йиғиб келаётгани, бундан ташқари янги қўшилган ҳайдовчилардан эса 400.000-500.000 сўмдан пул талаб қилаётганлигини маълум қилган.
Мазкур ариза юзасидан Бўка тумани ИИБ ходимлари томонидан ўтказилган тадбир давомида “Ш” исмли шахс 36 ёшли Ш.А., эканлиги аниқланиб, ундан Ф.Х., дан талаб қилиб олган 160.000 сўм пуллар ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Ҳолат юзасидан Бўка тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ш.А., га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 165-моддаси 1-қисми (товламачилик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Жиноят иши бўйича Ш.А., айбланувчи тариқасида жалб қилиниб, унга нисбатан “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган. Дастлабки тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

Пресечена деятельность лица вымогавшего деньги у таксистов
Ташкентская область. 26 сентября 2020 года 36-летний Ф.Х. обратился в ОВД Букинского района с заявлением, в котором указал, что житель Букинского района по имени «Ш», сообщив водителям, что возить пассажиров с Букинского района в город Алмалык запрещено и что он собирает с водителей по 10.000 сум за перевозку пассажиров по данному маршруту, а с новых водителей намеревающихся заняться перевозкой требует от 400 до 500 тыс. сум.
На основании данного заявления сотрудниками ОВД Букинского района было проведеного оперативного мероприятия было установлено, что лицо по имени «Ш» является 36-летгний Ш.А., у которого в качестве вещественных доказательств были изъяты истребованные у Ф.Х. 160.000 сум.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Букинского района возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.165 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (вымогательство).
Ш.А. привлечен в качестве обвиняемого в отношении него избрана мера пресечения «заключение под стражу». Предварительное следствие продолжается.