Жиноят жойида. Эр ва хотинга нисбатан "шантаж" қилган вояга етмаган қизалоқ, пул олаётган вақтида ушланди
Тошкент вилояти. 2021 йилнинг 25 март куни Бекобод шаҳар ИИБ бошлиғи номига фуқаро 36 ёшли Муҳаммадориф Г., ариза билан мурожаат қилиб, турмуш ўртоғининг муқаддам фойдаланган абонент рақамидан номаълум аёл қўнғироқ қилиб, турмуш ўртоғи Шаҳло В., билан унга тегишли сир сақланиши лозим бўлган ўзаро сурат ва видеоёзувларни интернет ижтимоий тармоғи орқали тарқатиб юбориш билан қўрқитиб, 5.000.000 сўм пул беришини талаб қилаётганлигини маълум қилиб, Бекобод шаҳар 14-даҳаси ҳудудидаги “Зиёда” тўйхонаси яқинида такси ҳайдовчиси орқали бериб юборилган 500 АҚШ долларни номаълум аёл товламачилик йўли билан олаётганида ИИБ ходимлари томонидан ушланиб, ундан 500 АҚШ доллар ашёвий далил тариқасида олинган.
Терговга қадар текширув ҳаракатлари давомида, ушбу жиноятни 9-синф ўқувчиси 15 ёшли Маржона Х.,содир этганлиги аниқланиб, у Шаҳло в.,га тегишли бўлган абонент рақамни сотиб олиб, ушбу рақамга “Telegram messenger” очиб, эски хотираларни тиклаши натижасида ўзга шахсларнинг фото ва видеосуратларини қўлга киритган.
Мазкур ҳолат юзасидан Бекобод шаҳар ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан вояга етмаган Маржона Х., га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 165-моддаси 1-қисми (Товламачилик) билан жиноят иши қўзғатилиб, гумон қилинувчи тариқасида жалб қилинган.

«При передаче денег»: сотрудники задержали несовершеннолетнюю "шантажистку" вымогавшую деньги у супружеской пары
Ташкентская область. 25 марта 2021 года на имя начальника ОВД города Бекабада с заявлением обратился 36-летний Мухаммадориф Г., в котором просил принять законные меры в отношении неизвестной женщины, которая позвонила ему на мобильный телефон с номера, которым ранее пользовалась его супруга и под угрозами распространения фотографий и видеозаписей через социальные сети интернет, которые супруги хотели бы оставить в секрете, путём вымогательства требовала у него деньги в размере 5.000.00 сум.
При проведении оперативного мероприятия со стороны сотрудников правоохранительных органов около ресторана “Зиёда” расположенного на территории 14 квартала города Бекабада была задержана девушка в момент получения денежной суммы в размере 500 долларов США, которые потерпевший передал через водителя такси.
В ходе проведённой доследственной проверки было установлено, что данное преступление совершено со стороны ученицы 9-го класса 15-летней Маржоны Х., которая приобрела для собственного пользования абонентский номер, который как оказалось ранее использовала Шахло В., и после того как девушка открыла для себя «Telegram messenger», в нём была восстановлена полная память, в результате которой ей удалось получить все фото и видео старого абонента.
По данному факту со стороны Следственного отделения при ОВД города Бекабада в отношении Маржоны Х. возбужденно уголовное дело по ч. 1 ст. 165 (вымогательство) Уголовного кодекса Республики Узбекистан, и она была привлечена в качестве подозреваемой.
Необходимо отметить, что за совершение данного вида преступления законом предусмотрена уголовная ответственность в виде ограничения свободы от 3-х до 5 лет либо лишения свободы от 3-х до 5 лет.