Оғуфурушларнинг ҳаракатларига чек қўйилди
Бухоро. 2020 йилнинг 10 октябрь куни соат 17:45 да Бухоро шаҳар А.Ғиждувон кўчасида жойлашган “Карвон буюм бозор” олдидаги пиёдалар йўлагида “Spark” русумли автомашина тўхтатилиб, кўздан кечирилганида автомашинада йўловчи сифатида кетаётган Б.О., автомашинанинг олд йўловчи эшигининг пастки қисмида қора рангли полиэтилен пакетда 10 дона гугурт қутиларига солиниб, қадоқланган ҳолдаги 22,75 гр.га тенг бўлган кўп миқдордаги “Марихуана” гиёҳвандлик моддаларини ўтказиш мақсадини кўзлаб, қонунга хилоф равишда сақлаб келаётганлиги аниқланиб, холислар иштирокида тегишли тартибда расмийлаштириб олинган. Шу сабабли, Б.О., ўзига боғлиқ бўлмаган ҳолатларга кўра жиноий мақсадини охирига етказа олмасдан, кўп миқдордаги “марихуана” гиёҳвандлик воситаларини ўтказишга суиқасд қилган.
Бундан ташқари, терговга қадар текширув давомида Б.О.,нинг ён чўнтагидан қуритилган ҳолдаги соф вазни 0.97 гр. гиёҳвандлик воситаси аниқланиб, холислар иштирокида расмийлаштириб олинган. Тергов жараёнида, Б.О., юқоридаги гиёҳвандлик воситаларини Б.Х.,дан олинганлиги аниқланиб, ушбу шахснинг уйи тинтув қилинганда уйининг оғилхонасидан оғирлиги 177,09 гр.га тенг “марихуана” гиёҳвандлик воситалари борлиги аниқланиб, тегишли тартиб расмийлаштириб олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Бухоро шаҳри бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Б.Х.,га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 270-моддаси 1-қисми (тақиқланган экинларни етиштириш) ва 273-моддаси 5-қисми (Гиёвандлик воситаларини кўп миқдорда қонунга хилоф равишда сотиш) билан айб эълон қилиниб, “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган. Б.О.,га нисбатан эса ЖКнинг 25,273-моддаси 5-қисми (Гиёвандлик воситаларини кўп миқдорда қонунга хилоф равишда сотишга суиқасд қилиш) билан айб эълон қилиниб, унга ҳам “қамоққа олиш” тарзидаги эхтиёт чораси қўлланилган.

Приостановлена цепочка деятельности наркоторговца
Бухарская область. 10 октября 2020 года примерно в 17:45 часов около пешеходного пешехода вещевого рынка «Карвон» расположенного в городе Бухара по улице А.Гиждувон был остановлен автомобиль марки «SPARK», во время осмотра данного автомобиля у находившегося в качестве пассажира гражданина Б.О. в нижней части передней пассажирской двери автомобиля был обнаружен чёрный целлофановый пакет в котором находилось 10 спичечных коробков в которых было упаковано 22,75 гр. наркотического вещества «марихуана», которое он хранил с целью сбыта, в связи с тем, что данное наркотическое вещество было в установленном порядке изъято в присутствии понятых он не смог завершить свое преступное намерение по независящим от него обстоятельствам.
Кроме того, в ходе предварительного следствия в боковом кармане гражданина Б.О. было обнаружено 0,97 гр. высушенного наркотического вещества, которое в установленном порядке было изъято в присутствии понятых. Для установления лица, сбывшего данное наркотическое вещество гражданину Б.О. был проведен ряд следственно оперативных действий, в ходе которых было установлено, что данное наркотическое вещество было приобретено им у гражданина Б.Х. В ходе обыска проведенного по месту жительства гражданина Б.Х. в сарае его дома было обнаружено и изъято 177,09 гр. наркотического вещества «марихуана».
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД города Бухары гражданину Б.Х. было предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 270 (Культивирование запрещенных к возделыванию культур) и ч. 5 ст. 273 (Незаконная продажа наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ в крупных размерах) УК Республики Узбекистан избрана мера пресечения в виде «Заключения под стражу», гражданину Б.О. было предьявлено обвинение по ч.5 ст.25-273 (попытка незаконной продажи наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ в крупных размерах) УК РУз. избрана мера пресечения в «Заключения под стражу»