Олти ой муқаддам содир этилган жиноят тергов йўли билан фош этилди
Сирдарё. 2020 йилнинг 12 март куни соат 06:15 да, Гулистон тумани, “Олтин водий” маҳалласи ҳудудида жойлашган “Кўнчи” мол бозорида 55 ёшли А.У., чорва моллари сотиб олиш учун айланиб юрган вақтида номаълум шахс унинг эгнида бўлган сариқ рангли матодан тикилган сумкасининг остки қисмини кесиб, сумканинг ичида бўлган жами 15.000.000 сўм пулларини киссавурлик йўли билан ўғирлаб кетган, ҳодиса жойидан яширинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Гулистон шаҳар ИИБ ҳузуридаги Тергов гуруҳи томонидан номаълум шахсга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 169-моддаси 2-қисми “а” банди (ўғирлик, яъни жабрланувчининг кийими, сумкаси ёки бошқа қўл юкидаги ашёга нисбатан (киссавурлик)) билан жиноят иши қўзғатилган.
Дастлабки тергов жараёнида мазкур жиноятни муқаддам содир этган жинояти учун Самарқанд вилояти Оқдарё тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан қўзғатилган жиноят иши бўйича ЖКнинг 169-моддаси 3-қисми “а” банди билан айбланувчи тариқасида ишда иштирок этишга жалб қилиниб, “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган 41 ёшли Л.Х., содир этганлиги аниқланган.
Гулистон тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов гуруҳи иш юритувидаги жиноят иши бўйича Л.Х., гумон қилинувчи тариқасида жалб қилинган.

Раскрыто преступление совершенное 6 месяцев назад
Сырдарьинская область. 12 март 2020 года примерно в 06:15 часов на скотном рынке «Кунчи», расположенном на территории махаллинского схода граждан «Олтин водий» Гулистанского района, неизвестный незаметно срезав дно матерчатой сумки 55-летнего А.У., находившегося на рынке в целях покупки рогатого скота, тайно похитило 15.000.000 сум и скрылось с места происшествия.
По данному факту Следственной группой при ОВД Гулистанского района в отношении неизвестного лица было возбуждено уголовное дело по п. «а» ч.2 ст.169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (кража, совершенная из одежды, сумки или другой клади, находившейся при потерпевшем (карманная кража)).
В ходе предварительного следствия было установлено, что данное преступление совершил 41-летний Л.Х., привлеченный в качестве обвиняемого и в отношении которого избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу» по уголовному делу возбужденному по п. «а» ч.3 ст.169 УК (кража) Следственным отделом при ОВД Акдарьинского района Самаркандской области.
По уголовному делу Л.Х. привлечен в качестве подозреваемого. Предварительное следствие продолжается.