Тошкент шаҳри. 33 ёшли Б.А., таниши 33 ёшли Ш.Ш., билан олдиндан ўзаро жиноий тил бириктириб, дори воситаларини дорихона ва уларнинг филиалларидан ташқарида сотиб ноқонуний фойда кўриш мақсадида, 2020 йил 15 июнь куни тахминан соат 20:15 да Шайхонтоҳур тумани Беруний мавзесида жойлашган Онкология шифохонаси ёнида, 1.500 қути “Амбробене 2 мл” номли ва 300 қути “Хилак форте 30 мл” номли дори воситаларини 53 млн. 400 минг сўмга сотаётган вақтда Давлат божхона қўмитаси ходимлари томонидан ушланганлар, улардан дори воситалари ва пул маблағлари холислар иштирокида ўрнатилган тартибда расмийлаштириб олинган.
Баҳолаш экспертизасининг хулосасига кўра, дори воситаларининг ҳозирги кундаги бозор қиймати 82.350.000 сўмни ташкил этган.
Мазкур ҳолат юзасидан Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси суриштирув ва маъмурий амалиёт бошқармаси томонидан Б.А. ва Ш.Ш., ларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 186-3-моддаси 2-қисми “а” банди (Сифатсиз ёки қалбакилаштирилган дори воситаларини ёхуд тиббий буюмларни ўтказиш мақсадида ишлаб чиқариш, тайёрлаш, олиш, сақлаш, ташиш ёки ўтказиш, дори воситаларини ёки тиббий буюмларни дорихоналардан ва уларнинг филиалларидан ташқарида реализация қилиш, шунингдек таркибида кучли таъсир қилувчи моддалар мавжуд бўлган дори воситаларини рецепт бўйича чакана реализация қилиш тартибини бузиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Кейинчалик жиноят иши дастлабки тергов ҳаракатларини давом эттириш учун терговга тегишлилиги бўйича юборилган ва Шайхонтоҳур тумани бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан иш юритувига қабул қилиниб, тергов ҳаракатларига киришилган.
Дастлабки тергов жараёнида, Б.А. ва Ш.Ш., лар айбланувчи тариқасида жалб қилиниб, уларга нисбатан “гаров” эҳтиёт чораси қўлланилган.

Сбытчики лекарственных препаратов предстанут перед судом
Ташкент. 33-летний Б.А. вступив в предварительный сговор со своим знакомым 33-летним Ш.Ш., с целью обогащения путем сбыта лекарственных препаратов за пределами аптек и их филиалов, 15 июня 2020 года примерно в 20:15 часов будучи на территории массива Беруний Шайхантахурского района, при сбыте 1.500 коробков «Амбробене 2 мл» и 300 коробков «Хилак форте 30 мл» за 53 млн. 400 сум, были задержаны сотрудниками Государственного таможенного комитета, у Б.А. и Ш.Ш. в качестве вещественных доказательств были изъяты лекарственные препараты и денежные средства.
Согласно заключению оценочной экспертизы рыночная стоимость изъятых перепаратов составляет 82.350.000 сум.
По данному факту Управлением дознания и административной практики Таможенного комитета Республики Узбекистан в отношении Б.А. и Ш.Ш. было возбуждено уголовное дело по п. «а» ч.2 ст.1863 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Производство, изготовление, приобретение, хранение, перевозка в целях сбыта или сбыт недоброкачественных либо фальсифицированных лекарственных средств или изделий медицинского назначения, реализация лекарственных средств или изделий медицинского назначения вне аптек и их филиалов, а также нарушение порядка розничной реализации по рецепту лекарственных средств, содержащих сильнодействующие вещества), уголовное дело для производства предварительного следствия было направлено в Следственный отдел при УКД ОВД Шайхантахурского района. Б.А. и Ш.Ш. было предъявлено обвинение и в отношении них была избрана мера пресечения в виде «залога».