“NAVOIY AVTO-SAVDO” МЧЖнинг “Gentra” автомашинаси учун ортиқча пул тўланганлиги ҳақидаги хабар жабрланувчини эсанкиратиб қўйди
Навоий. 2020 йилнинг 10 июль куни соат 19:00 да номаълум шахс ўзганинг мол-мулкини яширин равишда талон-торож қилиш мақсадида, телеграмм мессенжерида ташкил этилган “Navoiy-Avtosavdo” гуруҳига аъзо бўлган Зарафшон шаҳрида яшовчи фуқаро Ф.Ж., билан телеграмм орқали ёзишиб, “Gentra” русумли автомашинани харид қилиш учун “Navoiy-avtosalon” МЧЖ га тўланган 94.445.000 сўм миқдоридаги пуллардан бир қисми ортиқча тўлов қилинганлиги сабабли июль ойи учун тўланган суммалар қайтариб берилиши ҳақида ёлғон маълумотлар ёзиб, Ф.Ж.,нинг ишончига кириб, унинг номига “Миллий банк” АЖ Зарафшон шаҳар филиалидан очилган “Uzcard” пластик картасининг махфий кодларни алдов йўли билан аниқлаб олиб, “Миллий банк” иловаси орқали 6 млн. 020 минг сўм миқдоридаги пулларни қўлга киритган.
Мазкур ҳолат юзасидан номаълум шахсга нисбатан Зарафшон шаҳар ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 2-қисми “в” банди (фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Олиб борилган тергов-тезкор тадбирлари натижасида, мазкур жиноятни 25 ёшли Ш.Ҳ., содир этганлиги аниқланган.

Шокирующее сообщение от «NAVOIY AVTO-SAVDO» о переплате за автомашину «Gentra»
Навои. 10 июля 2020 года в 19:00 часов неизвестное лицо по заранее обдуманному плану в целях личного обогащения путём мошенничества, сообщил жителю города Зарафшан Ф.Ж. через имеющеюся в телеграмм мессенджере группу “Navoiy-Avtosavdo” заведомо ложную информацию о том, что сумма внесенная им в ООО “Navoiy-Avtosavdo” на приобретение автомобиля “Gentra” в 94.445.000 сум является завышенной и компания намерена эту разницу вернуть покупателям внесших на приобретение автомашин в июле месяце, после чего узнал секретный код от пластиковой карты “Uzcard” полученной им в одном из филиалов АО «Национального банка» и при помощи специального приложения «Национального банка» снял с данной карты 6 млн. 020 тыс. сум.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД города Зарафшана в отношении неизвестного лица возбужденно уголовное дело по п. «в» ч.2 ст. 168 (мошенничество, совершенное с использованием средств компьютерной техники) Уголовного Кодекса Республики Узбекистан.
В ходе проведенных следственно-оперативных мероприятий, было установлено, что данное преступление совершил 25-летний Ш.Х.