Одам ўлимига сабаб бўлган “SMS” хабар
Самарқанд. 2020 йилнинг 04 август куни соат 14:00 да Иштихон тумани “Халқобод” М.Ф.Й., да 34 ёшли Ш.Й. ҳамқишлоғи 27 ёшли Н.Б., га телефон килиб чақириб, синглиси 18 ёшли М.Д., га нима мақсадда SMS хабар жўнатиб тинчлигини бузаётганлигини сўраб, яшаш уйи орқа томонида ўзаро жанжаллашиб қолишиб, жанжал давомида мушти билан Н.Б., ни бош соҳасига уриб тан жароҳати етказган.
Натижада Н.Б. тан жароҳати билан туман тиббиёт бирлашмасининг жонлантириш бўлимига ётқизилган. Шифокорлар томонидан кўрсатилган тиббий муолажаларга қарамасдан шифохонада вафот этган.
Мазкур ҳолат юзасидан Иштихон туман ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 104-моддаси 3-қисми “д” банди (жабрланувчининг ўлимига олиб келган қасддан баданга оғир шикаст етказиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

SMS-сообщение ставшее причиной смерти человека
Самаркандская область. 04 августа 2020 года примерно в 14:00 часов в махаллинском сходе граждан «Халкобод» Иштиханского района 34-летний Ш.Й. позвонив односельчанину 27-летнему Н.Б., вызвал последнего обговорить по поводу того с какой целью Н.Б. беспокоит его сестру 18-летнюю М.Д. отправляя ей SMS-сообщения, в результате чего между ними произошла ссора, в ходе которой Ш.Й. ударил Н.Б. кулаком по голове Н.Б., нанеся тем самым Н.Б. телесные повреждения.
В результате чего, Н.Б. с телесными повреждениями головы был доставлен в районное медицинское учреждение, где несмотря на усилия врачей скончался.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Иштиханского района возбуждено уголовное дело по п. «д» ч.3 ст.169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (умышленное нанесения тяжких телесных повреждений, повлекших смерть человека). Ведется предварительное следствие.