Андижонда “Зил-130” юк автомашинаси ва «Nexia-3» иштирокида ЙТҲ: 4 киши вафот этди.
Андижон. 2020 йил 13 февраль куни тахминан соат 21-00 ларда, 24 ёшли Х.М., бошқарувидаги “Нехиа-3” русумли автомашинасида 3 нафар йўловчилар билан бирга “Андижон-Асака” автомобиль йўлининг “Асака” йўналиши бўйича ҳаракатланиб кетаётиб, Андижон тумани, “Терактаги” маҳалласи ҳудудида йўлнинг чекка қисмида ҳаракатсиз ҳолда турган 27 ёшли А.Н.,нинг бошқарувида бўлган “Зил-130” русумли юк автомашинасига урилиб, йўл-транспорт ҳодисаси содир этган.
Натижада “Нехиа-3” автомашинаси ҳайдовчиси Х.М. ва олди йўловчи ўриндиқдаги йўловчи 24 ёшли И.Ж.,лар ҳодиса содир бўлган жойида, йўловчилар 24 ёшли М.Б. ва 20 ёшли Н.П.,лар эса кўрсатилган тиббий муолажаларга қарамасдан шифохонада вафот этишган.
Мазкур ҳолат юзасидан Андижон вилояти ИИБ ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодекининг
266-моддаси 3-қисми “а” банди (Одамлар ўлимига сабаб бўлган транспорт воситасини бошқарувчи шахс томонидан транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Дастлабки тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.
Тергов департаменти ҳалок бўлганларнинг оила аъзоларига ҳамдардлик билдиради.
Ҳурматли фуқаролар йўлларда ҳаракатланганда белгиланган тезлик талабларига қатъий риоя қилишингизни сўраймиз. Тезликни меъёридан ошириб ўзингиз ва бошқа ҳаракат иштирокчиларининг ҳаётини хавф остида қолдирманг. Унутманг! Сизни уйда фарзандларингиз, ота-онангиз ва яқинларингиз кутади. Ҳар доим йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилинг.

В Андижане ДТП при участии грузовика "Зил-130" и легковушки "Nexia-3", 4 человека погибли.
Андижанская область. 13 февраля 2020 года примерно в 21:00 часов водитель автомобиля марки «Nexia-3» 24-летний Х.М. управляя автомобилем по автомобильной дороге «Андижан-Асака» по направлению «Асака» с 3 пассажирами, пролегающей по территории Андажинского района столкнулся со стоявшим без движения на краю проезжей части грузовым автомобилем марки «Зил-130», находившегося под управлением 27-летнего А.Н.
В результате дорожно-транспортного происшествия водитель автомобиля «Nexia-3» Х.М. и сидевший на переднем пассажирском сиденье 24-летний И.Ж. от полученных телесных повреждений скончались на месте происшествия. Другие пассажиры 24-летняя М.Б. и 20-летняя Н.П. несмотря на усилия врачей скончались в медицинском учреждении.
По данному факту Следственным управлением при УВД Андижанской области возбуждено уголовное дело по п. «а» ч.3 ст.266 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлекшее человеческие жертвы) ведется предварительное следствие.
Следственный департамент при МВД Республики Узбекистан выражает соболезнования семьям погибших.
Уважаемые граждане убедительно просим Вас соблюдать скоростной режим на дорогах. Не подвергайте опасности свои жизни и жизни окружающих. Помните! Дома Вас ждут близкие и родные. Соблюдайте правила дорожного движения.