Деновда бир гуруҳ жиноятчилар суд олдида жавоб беришади
Сурхондарё. 2020 йилнинг 16 март куни соат 15:30 да муқаддам бир неча маротаба судланган 19 ёшли В.А., ўзининг танишлари 21 ёшли М.Й (аёл), 20 ёшли Н.К. (аёл) ва 40 ёшли Ф.М., лар (аёл) билан жиноий тил бириктириб, Денов шаҳар Чағаниён кўчасида жойлашган деҳон бозорига келишиб, фуқаро Д.Т., нинг (аёл) қўлида бўлган сумкасида пули борлигини кўришиб, ушбу пулларни ўғирлаш мақсадида қулай вазият бўлишини кутиб, унинг ортидан кузатиб юришиб, жиноятни содир этиш учун ўзаро вазифаларни тақсимлаб олишиб, унга кўра Ф.М., М.Й. ва Н.К. ва вояга етмаган С.Ғ., ларД.Т одамлар гавжум бўлган жойга борганлигидан фойдаланиб, уни ҳар ёнидан ўртага олган вақтларида, В.А. ўзи билан бирга олиб келган ўткир кесувчи жисм билан Д.Т., нинг сумкасини кесиб, сумка ичида бўлган жами 8.000.000 сўм пулларини яширин равишда ўғирлаб, жиноий шериги М.Й., га бериб, ҳодиса жойидан яширинганлар.
Олиб борилган тезкор-қидирув натижасида, жиноятни содир этган шахсларнинг барчаси ушланиб, улардан 8.000.000 сўм пуллар ашёвий далил тариқасида ҳужжатлаштирилиб олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Денов тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 169-моддаси 2-қисми «в» банди (бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб содир этилган ўғрилик) биланжиноятишиқўзғатилган.
Жиноят иши бўйича В.А. ва бошқаларга айблов эълон қилиниб, В.А., га нисбатан “қамоққа олиш” эҳтиёт чораси қўлланилиб, қолган айбланувчиларга эса қамоқ билан билан боғлиқ бўлмаган бошқа эҳтиёт чораси қўлланилган ва жиноят иши айблов хулосаси билан туман прокуратурасига юборилган.

В Денауском районе группа лиц предстанет перед судом за совершение кражи
Сурхандарьинская область. 16 марта 2020 года примерно в 15:30 часов ранее неоднократно судимый 19-летний В.А. вступив в преступный сговор со своими знакомыми 21-летней М.Й., 20-летней Н.К. и 40-летней Ф.М., прибыли на продуктовый базар, расположенный по улице Чаганиян города Денау, увидев денежные средства в сумке гражданки Д.Т. начали незаметно преследовать её и дождавшись, когда Д.Т, дойдёт до многолюдного места, действуя согласно преступного плана, М.Й., Н.К. и Ф.М. окружив Д.Т. искусственно создали давку, а В.А. в это время режущим предметом вскрыл сумку Д.Т. и тайно похитил 8.000.000 сум, которые передал М.Й. после чего скрылись с места происшествия.
В ходе оперативно-розыскных мероприятий все участники преступления были задержаны, у которых в качестве вещественных доказательств были изъяты 8.000.000 сум.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Денауского района было возбуждено уголовное дело по п. “в” ч.2 ст.169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (кража совершенное по предварительному сговору группой лиц).
По уголовному делу В.А. и остальным было предъявлено обвинение, в отношении В.А. была избрана мера пресечения в виде “заключения под стражу” а в отношении остальных обвиняемых избрана мера не связанное с ограничением свободы. Уголовное дело с обвинительным заключением было направлено в районную прокуратуру для решения вопроса передачи по подсудности.