Жиззахда тадбиркорни 50 млн. сўмга чув туширишган шахслар ушланди
Жиззах. 2020 йилнинг 02 июль куни 51 ёшли Э.Д. Мирзачўл тумани ИИБ га ариза билан мурожаат қилиб, унда жорий йилнинг 01 июль куни соат 13:00 да ўзини “Н” исмли шахс унга қўнғироқ қилиб, Мирзачўл тумани Ўзбекистон ҚФЙда фермер хўжалиги раҳбари эканлигини, сотиладиган 40 тонна ғалласини савдолашиб нархига келиша олса сотишини айтганини, шундан сўнг ғаллани кўриш учун, шу куни соат 20:30 да Э.Д. бошқарувида бўлган “Gentra” русумли, автомашинасида Мирзачўл тумани Ўзбекистон ҚФЙга бориб, автомашинани йўл четига қўйиб, ғаллани кўриш учун “Н” исмли шахс билан тахминан 500 метр далага кирганида,“Н” исмли шахс қочиб кетганлигини, орқасига қайтиб автомашинасини кўздан кечирганида, автомашинанинг олд ойнаси синдирилиб, орқа юкхонасида бўлган 50.000.000 сўм пуллар ўғирлаб кетилганини кўрсатиб, ушбу номаълум шахсларга нисбатан қонуний чора кўришни сўраган.
Мазкур ҳолат юзасидан Мирзачўл туман ИИБ ҳузуридаги Тергов гуруҳи томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 169-моддаси 2-қисми “б,в” бандлари (бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб анча миқдорда содир этилган ўғирлик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Олиб борилган тезкор-қидирув ҳаракатлари натижасида ушбу жиноятни 24 ёшли Ш.Х. ва Б.Я., 38 ёшли У.Ю. ва 35 ёшли Д.З., лар содир этганликлари аниқланиб, улардан жами 6.930.000 сўм пуллар ашёвий далил тариқасида расмийлаштирилиб олинган. Барча шахслар айбланувчи тариқасида жалб қилиниб, уларга нисбатан “қамоққа олиш” эҳтиёт чораси қўлланилган. Ҳозирда дастлабки тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

В Джизаке задержаны лица обокравшие предпринимателя
Джизакская область. 02 июля 2020 года 51-летний Э.Д. обратился с заявлением в ОВД Мирзачульского района, в котором указал, что 01 июля текущего года примерно в 13:00 часов ему позвонил некий “Н” и представившись руководителем фермерского хозяйства в селении Узбекистан Мирзачульского района, сообщил, что у него на продажу имеется 40 тонн зерна пшеницы и если они смогут договорится в цене, то он может приехать, посмотреть товар и купить его. После чего примерно в 20:00 часов на своем автомобиле марки «Gentra» приехал в селение Узбекистан и встретившись с «Н» оставив автомобиль прошелся вглубь поля примерно 500 метров, однако «Н» в это время внезапно сбежал, тогда Э.Д. вернувшись к автомобилю заметил, что переднее стекло автомобиля разбито и с багажника похищены 50.000.000 сум, в связи с чем просил принят законные меры в отношении неизвестных лиц.
По данному факту Следственной группой при ОВД Мирзачульского района было возбуждено уголовное дело по п.п. «б,в» ч.2 ст.169 (кража, совершенная в значительном размере по предварительному сговору группой лиц) Уголовного кодекса Республики Узбекистан (кража).
Проведенными оперативно-розыскными мероприятиями было установлено, что данное преступление совершили 24-летние Ш.Х. и Б.Я., 38-летний У.Ю. и 35-летний Д.З., у которых в качестве вещественных доказательств были изъяты 6.930.000 сум. В ходе предварительного следствия каждому участнику предъявлено обвинение и избрана мера пресечения в виде «залога». Предварительное следствие продолжается.