Хатирчида жами 224 туп каннабис гиёҳвандлик ўсимлигини парваришлаган шахс аниқланди
Навоий. 2020 йилнинг 25 май куни Хатирчи туман ИИБ ходимлари томонидан ўтказилган “Қорадори-2020” тадбири давомида, Хатирчи тумани Тамабахрин МФЙда яшовчи, 30 ёшли Ф.Ж., нинг яшаш хонадони холислар иштирокида кўздан кечирилганида, яшаш жойининг ер майдонида 224 туп соф оғирлиги 1.708 граммни ташкил қилган “каннабис” гиёҳвандлик ўсимлигини экиб парваришлаб келаётгани аниқланиб, 224 туп “каннабис” гиёҳвандлик ўсимлиги тегишли тартибда расмийлаштирилиб олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Хатирчи тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ф.Ж., га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 270-моддаси 1-қисми (тақиқланган экинларни етиштириш) билан жиноят иши қўзғатилиб, Ф.Ж., гумон қилинувчи тариқасида жалб қилинган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Хатырчинском районе мужчина выращивал 224 стебля наркосодержащего растения “каннабис”
Навоийская область. 25 мая 2020 года, при проведении специального мероприятия “Чёрный мак-2020” сотрудниками ОВД Хатырчинского района был осмотрен дом и земельный участок 30-летнего Ф.Ж., проживающего в махаллинском сходе граждан Тамабахрин Хатырчинского района. В ходе осмотра было установлено, что Ф.Ж. незаконно высадил и выращивал на своем земельном участке 224 стебля наркотикосодержащего растения “каннабис” общий вес которых составил 1.708 грамм, обнаруженные наркотикосодержащие растения были изъяты в установленном порядке.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Хатырчинского района возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.270 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (незаконное культивирование запрещенных к возделыванию культур), Ф.Ж. привлечен в качестве подозреваемого, в настоящее время предварительное следствие продолжается.