“Malibu-2” русумли автомашинасини алдаб сотган шахсга фирибгарлик билан жиноят иши қўзғатилди
Тошкент. 2020 йилнинг 25 март куни Шайхонтоҳур туманида 41 ёшли Р.М., ўзганинг мол-мулкини алдаш ва ишончни суиистеъмол қилиш йўли билан қўлга киритиш мақсадида, ўзига тегишли “Malibu-2” русумли автомашинаси банк томонидан тақиққа қўйилганлигини билган ҳолда, ушбу автомашинани 28 ёшли А.Қ., га 28.000 АҚШ долларига сотишни ваъда қилиб, автомашинада ҳеч қандай тақиқ йўқлигига А.Қ.,ни ишонтириб, унинг ишончига кириб, 28.000 АҚШ долларини қўлга киритган бўлса-да, аммо автомашинани А.Қ., нинг номига расмийлаштириш жараёнида, автомашина тақиқда эканлиги ошкор бўлганидан сўнг, аввал олган 28.000 АҚШ долларини қайтариб беришини айтиб, ваъда қилиб, автомашинани ўзи билан олиб кетиб, берган ваъдаси устидан чиқмасдан, пул маблағларини ўзининг эҳтиёжларига сарфлаб юборган.
Мазкур ҳолат юзасидан Шайхонтоҳур тумани ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Р.М., га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 4-қисми “а” банди (фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилган.

В отношении мужчины обманным путем продавшего автомобиль “Malibu-2” возбуждено уголовное дело по факту мошенничества
Ташкент. 25 марта 2020 года в Шайхантахурском районе 41-летний Р.М. с целью завладения чужого имущества, вошел в доверие 28-летнего А.К., обещав продать автомобиль марки “Malibu 2” за 28.000 долларов США, но при этом скрыв от А.К. запрет установленный на автомобиль со стороны банка, убедив А.К. что проблем и запрета на автомобиль нет, получил от последнего 28.000 долларов США, однако после того, что после оформления автомобиля на имя А.К. стало известно о запрете, обещав вернуть деньги забрал автомобиль обратно, однако обещанного не выполнил и истратил полученные деньги на свои нужды.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД Шайхантахурского района возбуждено уголовное дело по п. «а» ч.4 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество). Р.М. привлечен в качестве подозреваемого. Ведется предварительное следствие.