Аёлга мажбуран уйланмоқчи бўлган шахсга жиноят иши қўзғатилди
Сурхондарё вилояти. Денов туман ИИО ФМБ бошлиғи номига 20 ёшли Суғдиёна Х., ариза билан мурожаат қилиб, унда 2021 йилнинг 04 март куни соат 10:30 ларда Денов тумани Ўрикзор МФЙ., ҳудудида таниши 28 ёшли Абдулло Р., ўзига тегишли «Spark» русумли автомашинасида унинг олдига келиб тўхтаб, иккита номаълум шахслар билан унга нисбатан куч ишлатиб, мажбурлаб автомашинасига ўтирғизиб, икки нафар шериги автомашинадан йўлда тушиб қолганидан сўнг, «менга эрга тегсанг уйинга олиб бориб қўяман» деб шарт қўйиб олиб қочиб кетганлигини ҳамда у Абдулло Р.,дан қочиб кетиш мақсадида, унга турмушга чиқишга розилик бериб, ота-онасини ҳам рози қилишга ваъда бериб унинг қўлидан қочганлигини маълум қилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Денов тумани ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 136-моддаси (Аёлни эрга тегишга мажбур қилиш ёки унинг эрга тегишига тўсқинлик қилиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Дастлабки тергов давомида, Абдулло Р., Суғдиёна Х.,нинг эрга тегиб кетмаслиги учун олиб қочганлигини, унинг шериклари 25 ёшли Зухриддин С., ҳамда 18 ёшли Аслиддин Э., эканликлари аниқланган.
Таъкидлаш жоизки, Жиноят кодексининг нормаларига кўра, жиноятни содир этган шахслар базавий ҳисоблаш миқдорининг 25 бараваригача миқдорда жарима ёки 360 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд 1 йилдан 3 йилгача озодликни чеклаш ёки 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши мумкин.

В отношении парня принуждавшего девушку выйти замуж возбуждено уголовное дело
Сурхандарьинская область. На имя начальника УКД ОВД Денауского района с заявлением обратилась 20-летняя Согдиана Х., в котором просила принять меры в отношении 28-летнего Абдуллы Р. и двух не знакомых для нее лиц, которые 04 марта текущего года в 10:30 часов, подъехали к ней на принадлежащем Абдулле Р. автомобиле марки «Spark» когда она проходила по махалле «Урикзор» Денауского района и после насильно применив силу усадили ее в данный автомобиль, после когда двое парней вышли из автомобиля Абдулло Р. поставил ей условие, что он отвезёт ее домой, после того как она согласиться выйти за него замуж, после того как девушка пообещала ему уговорить своих родителей и дала свое согласие ей удалось выйти из данного автомобиля.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД Денауского района по данному факту было возбуждено уголовное дело по ст.136 (принуждение женщины к вступлению в брак) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе предварительного следствия было установлено, что Абдулло Р. совершил данное преступление вместе со своими знакомыми 25-летним Зухриддином С. и 18-летним Аслиддином Э., а украл Согдиану Х. с целью того, что бы она не вышла замуж за другого парня.
Необходимо отметить, что за совершение данного вида преступления законом предусмотрена уголовная ответственность, которая влечёт за собой наложение штрафа до 25 пяти базовых расчетных величин или обязательными общественными работами до 360 часов или исправительными работами до 3-х лет либо ограничением свободы от 1-го года до 3-х лет или лишением свободы до 3-х лет.