Попда “Қорадори-2020” тадбирлари давом этмоқда
Наманган. Поп тумани ҳудудида ўтказилаётган “Қорадори-2020” тадбирида давомида, 2020 йил 03 август куни Поп тумани, “Уйғур” маҳалласида яшовчи 59 ёшли А.А.,ни яшаш уйи холислар ҳамда мутахассис агроном иштирокида кўздан кечирилганда, уй ҳовлисидаги экин майдонида бўлган мевали дарахтлар орасида жами 10 метр2 майдонда 19 туп таркибида гиёҳвандлик воситаси сақловчи “каннабис” ўсимликларини қонунга хилоф равишда парваришлаб келаётганлиги ҳамда молхонасида 4 дона алоҳида қоғоз пакетларга ўралган қуруқ ҳолатдаги жами 4,317 гр. таркибида гиёҳвандлик восита сақловчи “каннабис” ўсимликларини қонунга хилоф равишда сақлаб келаётганлиги аниқланиб тегишли тартибда ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Ўтказилган судга оид кимёвий экспертиза хулосасига кўра, тадқиқот учун тақдим этилган илдизли тўқ яшил-сарғимтир рангли янги узилган ўткир каннабис ўсимлигига хос ҳидли, таналари ёғичлашган, баргларининг четки қисми аррасимон шаклли, шоҳлари кенг шоҳланган ҳолатдаги ўсимликлар ҳамда 4 дона алохида қоғоз пакетларга ўралган қуруқ ҳолатдаги, яшил-сарғимтир ҳолатдаги, илдизсиз моддалар таркибида тетрогидроканнабинол сақловчи “Каннабис” деб аталувчи, жами оғирлиги 4,317 грамм гиёхвандлик воситаси эканлиги кўрсатилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Поп туман ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан А.А.,га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 276-модда 2-қисми “а” банди (Гиёвандлик воситаларини ўтказиш мақсадини кўзламай қонунга хилоф равишда тайёрлаш, эгаллаш, сақлаш ва бошқа ҳаракатлар) ва 270-модда 1-қисми (Тақиқланган экинларни етиштириш) билан жиноят иши қўзғатилган.

В Папском районе продолжаются оперативные мероприятия «Чёрный мак-2020»
Наманганская область. 03 августа 2020 года в ходе оперативных мероприятий «Чёрный мак-2020» на территории Папского района, сотрудниками ОВД, при участии понятых и специалиста-агронома был было осмотрено жилище жителя махаллинского схода граждан «Уйгур» 59-летнего А.А., в ходе осмотра было установлено, что А.А. на 10 кв.м. земельного участка незаконно культивировал 19 стеблей наркотикосодержащих растений «каннабис» и незаконно хранит в сарае 4,317 грамм наркотических средств «каннабис» завернутых в 4 бумажных свёртка., все обнаруженные средства и растения были изъяты в установленном порядке в качестве вещественных доказательств.
Согласно заключению судебно-химической экспертизы, представленные для исследования растения, состоящие из корня, стебля и листьев заостренной формы и высушенные растения со специфическим запахом в своем составе имеют активное вещество тетрогидроканнабинол и являются наркотикосодержащим растением «каннабис».
По данному факту Следственным отделом при ОВД Папского района возбуждено уголовное дело по п. «а» ч.2 ст.276 (Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта) и ч.1 ст.270 (культивирование запрещенных к возделыванию культур) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Предварительное следствие продолжается.