Самарқандда оғирфуришга нисбатан бўлган жиноят иши судловга юборилди
Самарқанд. 2020 йилнинг 28 апрель куни соат 11:30 да Пайариқ тумани ИИБ ходимлари томонидан “Каттасайдов” МФЙ “Фармонқул” қишлоғида яшовчи 54 ёшли Р.Б., нинг яшаш уйи томорқасини кўздан кечириш давомида унинг томорқанинг 180 м2 ер майдонида 3762 туп “кўкнори” гиёҳвандлик ўсимлиги, ётоқхонасидаги дераза токчаси гултувакда етиштириб келаётган 5 туп «кўкнори» гиёҳвандлик ўсимлиги борлиги аниқланиб, ушбу аниқланган ўсимликлар холислар иштирокида тегишли тартибда расмийлаштирилиб олинган.
Шунингдек, шу куни Р.Б., нинг ошхонаси кўздан кечирилганда, шкаф устида ёйилган ҳолатда бўлган 11,7 грамм «кўкнор» гиёҳвандлик ўсимлигининг қуруқ ҳолдаги барглари борлиги аникланиб, тегишли тартибда хужжатлаштирилиб олинган.
Бундан ташкари, Р.Б., нинг оғилхонасидаги симга илинган ҳолатда турган целлофан пакет ичида ва ертўласидан елим баклашка ичида бўлган 519,5 грамм “кўкнори” гиёҳвандлик ўсимлигининг уруғлари борлиги аниқланиб, ўрнатилган тартибда ҳужжатлаштирилиб олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Пайариқ тумани ИИБ хузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 270-моддаси 1-қисми (Тақиқланган экинларни етиштириш) билан жиноят иши қўзғатилган. Жиноят иши бўйича Р.Б. гумон қилинувчи тариқасида жалб қилинган ва у билан бир қатор тергов ҳаракатлари олиб борилган.
Тергов ҳаракатлари натижасига кўра, Р.Б. Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 270-моддаси 1-қисми (Тақиқланган экинларни етиштириш), 276-моддаси 1-қисми (Гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларни ўтказиш мақсадини кўзламай қонунга хилоф равишда тайёрлаш, эгаллаш, сақлаш ва бошқа ҳаракатлар) ва 25,273-моддаси 5-қисми (Гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларни кўп миқдорда қонунга хилоф равишда сотишга суиқасд) билан айбланувчи тарикасида иштирок этишга жалб қилиниб, “гаров” эхтиёт чораси қўлланилган.

В Самарканде уголовное дело по факту незаконного оборота наркотиков направлено в суд
Самаркандская область. 28 апреля 2020 года примерно в 11:30 часов, при осмотре земельного участка дома 54-летнего Р.Б., расположенного в селе «Фармонкул» махаллинского схода граждан «Каттасайдов» Пайарыкского района, на 182 квадратных метров были обнаружены 3.762 стеблей наркотикосодержащих растений «опиумного мака», также обнаружены 5 стеблей «опиумного мака», высаженных цветочных горшках, все обнаруженные растения были изъяты в присутствии понятых в установленном порядке.
Более того, при осмотре кухни на верхней части шкафа в рассыпанном виде 11,7 грамм «опиумного мака» в высушенном виде, состоящее из листьев «опиумного мака», которые были изъяты
Кроме этого, в сарае обнаружен целлофановый пакет, подвешенный на проволоку, в котором находилось 519,5 грамм семян «опиумного мака», которые также были изъяты в установленном порядке.
По данному факту следственным отделом при ОВД Пайарыкского района возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.270 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (культивирование запрещенных к возделыванию культур). По уголовному делу Р.Б., привлечен в качестве подозреваемого и при его участии был проведен ряд следственных действий.
По результатам предварительного следствия, Р.Б. было предъявлено обвинение по ч.1 ст.270 (культивирование запрещенных к возделыванию культур) ч.1 ст.276 (незаконное хранение наркотических средств, без цели сбыта) и ч.5 ст.ст.273 (покушение на сбыт наркотических средств в крупном размере) и в отношении него избрана мера пресечения в виде залога.
По уголовному делу было составлено обвинительное заключение и направлено в соответствующий суд по подсудности.