Қарзини қайтариб олишни ноқонуний йўлини танлади
Фарғона вилояти. 2021 йилнинг 02 апрель куни соат 17:00 ларда 37 ёшли Муҳаммад Х., 36 ёшли Жаҳонгир У., билан биргаликда, Тожикистон Республикаси фуқаролари 33 ёшли Жамшиджон У., ва 34 ёшли Вали М.,ларни Учкўприк тумани Қирқ қишлоғи ҳудудидаги ташландиқ жойга олиб бориб, таниши 26 ёшли Мақсуджон А.,нинг қарз пулларини беришларини талаб қилиб уларни уриб дўппослаб, ўлдириш билан қўрқитганлар.
Олиб борилган терговга қадар текширув ҳаракатлари давомида, Учкўприк туманида яшовчи Мақсуджон А.,дан Тожикистон Республикаси фуқаролари Жамшиджон У., ва Вали М.,лар 7 200 АҚШ долларлик трикотаж маҳсулотларини сотиб олиб, пулларни бермай келаётганликлари ҳақида танишлари Муҳаммад Х., ва Жаҳонгир У.,ларга айтиб, гаплашиб қўйиб қўрқитиб беришларини сўраганлиги натижасида ушбу жиноят юз берганлиги аниқланди.
Мазкур ҳолат юзасидан Учкўприк тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан Муҳаммад Х., ва Жаҳонгир У.,ларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 112-моддаси 1-қисми (Ўлдириш ёки зўрлик ишлатиш билан қўрқитиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, процессуал тартибда ушланганлар.

Выбрал незаконный путь для возврата долга
Ферганская область. 02 апреля 2021 года в 17:00 часов 37-летний Мухаммад Х. вместе с 36-летним Жахонгиром У. отвезли граждан Республики Таджикистана 33-летнего Жамшиджона У. и 37-летнего Вали М. в безлюдное место расположенное в кишлаке “Кирк” Учкуприкского района, где стали требовать от них возврата имеющегося долга перед их знакомым 26-летним Максуджоном А. при этом избивая и угрожая им убийством.
В ходе проведенной доследственной проверки выяснилось, что причиной совершения данного преступления послужило то, что граждане Республики Таджикистан Жамшиджон У. и Вали М. приобрели у жителя Учкуприкского района Максуджона А. трикотаж на общую сумму 7.200 долларов США, однако до настоящего времени с их стороны не была предоставлена вышеуказанная сумма денег за приобретенный ими товар, после чего Максуджон А. рассказал об данном инциденте своим знакомым Мухаммаду Х. и Жахонгиру У. и попросил их поговорить с иностранными покупателями и припугнуть их.
По данному факту со стороны Следственного отделения при ОВД Учкуприкского района в отношении Мухаммада Х. и Жахонгира У. возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 112 (Угроза убийством или применением насилия) Уголовного кодекса Республики Узбекистан, и они были задержаны в процессуальном порядке.
В настоящее время устанавливаются все обстоятельства происшедшего, так же в ходе следствия будет дана правовая оценка действиям каждого участника инцидента.