13 ёшли фарзандини алдаб унинг ўзига айтмасдан бошқага сотаётган аёл ушланди
Қорақалпоғистон. 2020 йилнинг 19 май куни 43 ёшли М.П., Беруний тумани ИИБ га ариза билан мурожаат қилиб, унда Тўрткўл туманида яшовчи “Қундуз” исмли аёл ноқонуний равишда ўз фарзандини сотмоқчи бўлиб юрганлигини баён қилган ва унинг ушбу аризасига асосан шу куни соат 21:00 да Бернуий тумани ИИБ ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида, Тўрткўл туманида жойлашган намунали уйда ижарада яшаб келаётган, 38 ёшли Қундуз К., ўзининг иккинчи фарзанди вояга етмаган 13 ёшли Д.О., ни фуқаро С.Э., га 15.000 АҚШ доллари эвазига сотаётган вақтида ушланган.
Ҳодиса содир бўлган жойдан кимёвий ишлов берилган 400 АҚШ доллари ҳамда қолган 14.600 АҚШ доллари миқдоридаги пуллар аниқланиб, ашёвий далил тариқасида ўрнатилган тартибда олинган.
Ҳолат юзасидан Тўрткўл тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Қундуз. К., га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 135-моддаси 3-қисми «а» банди (одам савдоси) банди билан жиноят иши қўзғатилган, ҳозирда дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Задержана женщина, намеревавшаяся продать 13-летнего сына без его ведома
Каракалпакистан. 19 мая 2020 года 43-летняя М.П, обратилась в ОВД Берунийского района с заявлением, в котором указала что жительница Турткульского района по имени «Кундуз», собирается незаконно продать своего ребенка, на основании данного заявления, в тот же день примерно в 21:00 часов сотрудниками ОВД Берунийского района было проведено оперативное мероприятие, в ходе которого была задержана Кундуз К. проживающая в снимаемом в аренду образцовом доме, расположенного в Турткульском районе, при продаже своего второго ребёнка несовершеннолетнего 13-летнего Д.О. гражданке С.Э. за 15.000 долларов США.
С места происшествия в качестве вещественных доказательств были изъяты помеченные 400 долларов США и остальные 14.600 долларов США.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Турткульского района возбуждено уголовное дело по п. «а» ч.3 ст.135 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (торговля людьми). В настоящее время ведется предварительное следствие.