Хитой фуқаросининг сумкасини талон-тарож қилган шахслар ушланди
Тошкент шаҳри. 2020 йилнинг 03 август куни соат 22:40 да, Яккасарой тумани Бобур кўчасида Хитой Халқ республикаси фуқароси 24 ёшли Д.Я. (аёл) бошқарувидаги “Lacetti” русумли автомашинасида тўхтаб турган вақтида нафар номаълум шахслар унинг автомашинасига ўтириб, уни ҳар хил сўзлар билан чалғитиб, автомашинасида бўлган аёллар сумкаси, уни ичидаги фуқаролик паспорти, ҳайдовчилик гувоҳномаси, 5.000 АҚШ доллари, 2.000.000 сўм пуллари, қўл соати ва Хитой банкларига тегишли банк карталарини очиқдан-очиқ талон-торож қилиб, ҳодиса содир бўлган жойдан яширинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Яккасарой тумани бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 166-моддаси 2-қисми “в” банди (талончилик) билан жиноят иши қўзғатилиб дастлабки терговга киришилган.
Олиб борилган дастлабки тергов ва тезкор-қидирув ҳаракатлари натижасида мазкур жиноятни 23 ёшли М.С. ва 25 ёшли М.А., лар содир этганлиги аниқланиб, улардан ашёвий далил тариқасида 3.400 АҚШ доллари ўрнатилган тартибда олинган.
М.С. ва М.А., лар айбланувчи тариқасида жалб қилиниб, уларга нисбатан “қамоққа олиш” тарзидаги эхтиёт чораси қўлланилган.

Задержаны лица похитившие сумку гражданина Китая
Ташкент. 03 августа 2020 года примерно в 22:40 часов двое неизвестных сев в стоявший на улице Бабура Яккасарайского района автомобиль марки «Lacetti», за рулем которого находилась гражданка Китайской Народной Республики 24-летняя Д.Я., завели разговор с последней и отвлекая тем самым открыто похитили с салона автомобиля женскую сумку, в которой находились 5.000 США, 2.000.000 сум, наручные часы и кредитные карты от банков КНР, после чего скрылись с места происшествия.
По данному факту Следственным отделением при УКД ОВД Яккасарйского района было возбуждено уголовное дело по п. «в» ч.2 ст. 166 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (грабёж).
Предпринятыми мерами было установлено, что данное преступление совершили 23-летний М.С. и 25-летний М.А., у которых в качестве вещественных доказательств в установленном порядке были изъяты 3.400 долларов США.
М.С. и М.А. привлечены в качестве обвиняемых и в отношении них избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу». Предварительное следствие продолжается.