Жорий йилнинг 8,9 сентябрь кунлари Ички ишлар вазири ўринбосари полковник Я.Абдулхаков Фарғона вилоятида бўлиб, ўрганиш ишларини олиб борди
Ҳудудларда жиноятчиликни жиловлаш, ҳуқуқбузарликлар профилактикасини ошириш, аҳоли муаммоларини аниқлаш ва ҳал этиш, криминоген вазиятни янада барқарорлаштириш бўйича ички ишлар органлари фаолияти самарадорлигини баҳолаш юзасидан жорий йилнинг 8,9 сентябрь кунлари Ички ишлар вазири ўринбосари полковник Я.Абдулхаков Фарғона вилоятида бўлиб, ўрганиш ишларини олиб борди.
Полковник Я.Абдулхаков дастлаб Қўқон шаҳридаги криминоген вазияти мураккаб бўлган, қизил ҳудуд тоифасига киритилган “Янгиобод” ва “Олтин водий” МФЙларига бориб, маҳалла бешлиги аъзоларининг фаолиятини ўрганди ва маҳаллада яшовчи фуқаролар билан учрашди.
Ўрганиш давомида маҳалла бешликлари аъзолари билан содир этилган жиноятларнинг келиб чиқиш сабаблари муҳокама қилиниб, муаммолари тингланди ҳамда жиноятлар ва ҳуқуқбузарликлар содир этилишини олдини олиш борасида масъулларга топшириқлар берилди.
Сўнг, вазир ўринбосари Я.Абдулхаков Қўқон шаҳар ички ишлар бошқармасида терговчилар билан учрашиб, уларга яратилган шарт-шароитлар ва иш фаолияти билан танишди, масъулларга тегишли кўрсатмалар берилди.
Ташриф доирасида полковник Я.Абдулхаков ИИВнинг Фарғона академик лицейида курсантлар билан мулоқот қилди.
Шунингдек, Фарғона вилояти Ички ишлар бошқармасида вазирлик масъуллари томонидан вилоятда ўтказилган комплекс инспекторлик текшируви натижалари юзасидан полковник Я.Абдулхаков раислигида йиғилиш ўтказилди.
Унда жиноятчиликка қарши курашиш ҳамда ҳуқуқбузарликлар профилактикасига оид айрим камчиликлар муҳокама қилиниб, бу борада ҳамкорликда амалга ошириладиган ишлар самарадорлигини ошириш бўйича тегишли топшириқ ва кўрсатмалар берилди, келгусидаги устувор вазифалар белгилаб олинди.
Йиғилиш сўнггида ушбу йўналишдаги амалий ишлар доимий таҳлил этиб борилиши ҳамда ижобий натижалар Фарғона тажрибаси сифатида оммалаштирилиши таъкидланди.

8-9 сентября текущего года заместитель министра внутренних дел полковник Я.Абдулхаков, посетив Ферганскую область, провел изучения
8-9 сентября текущего года заместитель министра внутренних дел полковник Я.Абдулхаков побывал в Ферганской области и провел изучения по оценке эффективности деятельности органов внутренних дел по пресечению преступности в регионах, повышению профилактики правонарушений, выявлению и решению проблем населения, дальнейшей стабилизации криминогенной обстановки.
Сперва полковник Я.Абдулхаков посетил махалли «Янгиобод» и «Олтин водий» города Коканда со сложной криминогенной ситуацией, отнесенные к категории «красной», и изучил деятельность махаллинской «пятерки», а также встретился с жителями.
В ходе встречи с членами махаллинской «пятерки» были обсуждены причины совершения преступлений, выслушаны проблемы, а также ответственным лицам были даны поручения по предупреждению преступлений и правонарушений.
После, заместитель министра Я.Абдулхаков в Управлении внутренних дел города Коканда встретился со следователями, и, ознакомившись с условиями, созданными для них и их деятельностью, дал соответствующие указания ответственным лицам.
В рамках визита полковник Я.Абдулхаков пообщался с курсантами Ферганского Академического лицея МВД.
Кроме того, в управлении внутренних дел Ферганской области под председательством заместителя министра по результатам комплексной инспекторской проверки, проведенной ответственными сотрудниками министерства, состоялось заседание.
На нем были обсуждены некоторые недостатки, связанные с борьбой с преступностью и профилактикой правонарушений, даны соответствующие поручения и указания по повышению эффективности совместной работы в этом направлении, определены приоритетные задачи на будущее.
В завершение встречи было отмечено, что практическая работа в этом направлении будет постоянно анализироваться, а положительные результаты будут популяризированы как Ферганский опыт.