Терговчилар салоҳиятини ошириш ва тергов сифатини таъминлаш масалалари муҳокама қилинди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазири ўринбосари – Тергов департаменти бошлиғи Р.Ашропов ва вазир ўринбосари З.Курбанов бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида суриштирувчи ва терговчиларни касбий тайёрлаш, қайта тайёрлаш ҳамда малакасини ошириш тизимини замонавий талаблар асосида такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди. Хусусан, таълим жараёнига илғор педагогик ёндашувлар, рақамли технологиялар ва интерактив ўқув форматларини кенг жорий этиш орқали ходимларнинг касбий компетенцияларини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Қайд этилганидек, мазкур йўналишда изчил ишларни амалга ошириш тергов сифатини таъминлаш, далиллар билан ишлаш самарадорлигини ошириш ҳамда замонавий тергов усулларини амалиётга кенг татбиқ этишга хизмат қилади.
Шу билан бирга, суриштирув ва дастлабки тергов жараёнларида мавжуд айрим муаммолар таҳлил қилиниб, уларни бартараф этиш, хизмат фаолияти самарадорлигини ошириш ҳамда тергов амалиётини илмий-методик жиҳатдан қўллаб-қувватлашга қаратилган устувор йўналишлар белгилаб олинди.
Учрашув якунида терговчилар салоҳиятини ошириш, тергов сифатини таъминлаш ва соҳада самарали ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш устувор вазифалардан бири эканлиги таъкидланди.

Обсуждены вопросы повышения потенциала следователей и обеспечения качества расследования
В Правоохранительной академии состоялась встреча с делегацией во главе с заместителем министра внутренних дел Республики Узбекистан – начальником Следственного департамента Р.Ашроповым и заместителем министра З.Курбановым.
В ходе встречи обсуждены вопросы совершенствования системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации дознавателей и следователей в соответствии с современными требованиями. Особое внимание уделено внедрению передовых педагогических подходов, цифровых технологий и интерактивных форм обучения, направленных на совершенствование профессиональных компетенций сотрудников.
Отмечено, что последовательная реализация данных мер способствует обеспечению качества расследования, повышению эффективности работы с доказательствами, а также более широкому внедрению современных методов следствия в практическую деятельность.
Наряду с этим проанализированы отдельные проблемные вопросы в сфере дознания и предварительного следствия, определены приоритетные направления их решения, повышения эффективности служебной деятельности и научно-методического сопровождения следственной практики.
По итогам встречи подчеркнуто, что повышение потенциала следователей, обеспечение качества расследования и дальнейшее укрепление межведомственного взаимодействия остаются ключевыми приоритетами.