Хоразм вилояти ИИБ ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан навбатдаги ўқув-семинар машғулоти ўтказилди.
Жорий йилнинг 28 февраль куни Хоразм вилояти ИИБ ҳузуридаги Тергов бошқармаси масъуллигида “Ўғирлик, яъни ўзганинг мол-мулкини яширин равишда талон-торож қилиш билан боғлиқ жиноятларни тергов қилиш услуби, бу тоифадаги жиноят ишларини тергов қилишда ҳодиса жойини кўздан кечиришнинг ўзига хос хусусиятлари” мавзусида видеоконференсалоқа тизими орқали ўқув-семинар машғулоти ўтказилди.
Семинарда Тергов департаменти ва унинг қуйи тергов бўлинмалари, Хоразм вилояти ИИВ ҳузуридаги Тергов бошқармаси раҳбарлари ва ходимлари, Жиноят ишлари бўйича Урганч тумани судининг судьяси Ш.А.Раззаков, Хоразм вилояти прокуратурасининг Ички ишлар органларида қонунчилик ижроси устидан назорат бўлими бошлиғи ўринбосари Ф.К.Бегимов, Хоразм вилояти Адвокатлар палатаси адвокати А.И.Матризаевлар иштирок этишди.
Семинарда марузачи сифатида Урганч шаҳри бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими катта терговчиси капитан С.Б.Отабоев илмий асосланган фикрлари билан мазвуни қатнашчиларга атрофлича ёритиб берди, шундан сўнг вилоят ИИБ эксперт криминалистика бўлими бошлиғи С.Ж.Нуржанов иштирокчиларга ўғирлик жиноятлари содир этилганида ҳодиса содир бўлган жойда эксперт ва тергов-тезкор гуруҳининг бошқа аъзоларининг ҳамкорликда ишлаш фаолияти ҳақида тўхталиб, ўғирлик билан боғлиқ жиноят ишлари бўйича ўтказиладиган экспертиза тадқиқотлари ҳақида батафсил маълумот берди.
Шундан сўнг семинар савол-жавоб шаклида давом еттирилиб, иштирокчилар ўғирлик билан боғлиқ жиноятларни оз миқдорда талон торож қилишда ифодаланган маъмурий жавобгарликдан фарқлашнинг ўзига хос хусусиятлари, амалиётда келиб чиқаётган муаммолар ва уларнинг ечимлари юзасидан ўзаро фикр алмашишди.

Прошёл очередной научно-практический семинар со стороны Следственного Управления при УВД Хорезмской области
28 февраля 2020 года Следственным управлением при УВД Хорезмской области проведен научно-практический семинар по видеоконференц связи на тему «Особенности осмотра места происшествия при расследовании преступлений связанных с кражей, то есть тайным хищением чужого имущества».
На семинаре приняли участие представители Следственного управления при УВД Хорезмской области, судья по уголовным делам Ургенчского района Раззаков Ш.А., представитель прокуратуры Хорезмской области Бегимов Ф.К. и представитель палаты Адвокатов Хорезмской области Матризаев А.И.
На семинаре в качестве лектора выступил старший следователь следственного отдела УКД ОВД города Ургенч капитан Отабоев С.Б. и представил участникам научно обоснованные идеи по теме, после чего выступил начальник экспертно-криминалистического отдела УВД Нуржанов С.Ж. и подробно рассказал о деятельности эксперта и других членов следственно-оперативной группы при осмотре места происшествия по преступлениям связанных с тайным хищением чужого имущества, а также подробно указал на виды экспертиз проводимых по данным преступлениям.
В ходе семинара были изложены проблемы, возникающие при расследовании преступлений связанных с тайным хищением чужого имущества и особенности их расследования.
После этого семинар принял вид дебатов, в ходе которого участники задали немало вопросов, возникающих при расследовании данного вида преступлений и особенности отграничения его от административного правонарушения, а также участники обменялись опытом и мнениями по данной теме.