РЕСПУБЛИКА ИШЧИ ГУРУҲИ ФАРҒОНАДА ИШ БОШЛАДИ
Хабарингиз бор, Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев Олий Мажлисга Мурожаатномасида барча соҳалар қатори жиноятчиликка қарши курашиш муҳитини яратиш, ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олишда маҳалланинг ролини кучайтириш, бунда мутасадди идора ва жамоат бирлашмаларининг ўзаро ҳамкорлик меҳанизмларини такомиллаштириш борасида ўз фикр ва мулоҳозаларини билдирган эди.
Мурожаатномада таъкидланган фикр ва белгилаб берилган устувор вазифалардан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ва Ички ишлар вазирлигининг масъул ходимлардан иборат ишчи гуруҳлари шакллантирилди.
Ишчи гуруҳлари зиммасига жорий йилнинг 3 февралидан 6 февралига қадар барча ҳудудий ички ишлар органларида тезкор-хизмат фаолиятини ўрганиш ва амалий ёрдам кўрсатиш вазифаси юклатилди.
Бугун Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси ўринбосари У.Ш.Ташхаджаев ҳамда Ички ишлар вазири ўринбосари, полковник Д.Б.Қодиров раҳбарлигидаги ишчи гуруҳи Фарғона вилоятида ўрганиш ишларини бошлади.
Вилоят ички ишлар бошқармасида ўтказилган йиғилишда ички ишлар вазирлигининг масъул ходимларига барча туман-шаҳар ички ишлар органларининг тезкор-хизмат фаолиятини ўрганиш ва амалий ёрдам кўрсатишда нималарга эътибор қаратиш бўйича аниқ вазифалар ва йўл харитаси белгилаб берилди.
– Бу ўрганишлар кимнингдир айби ва камчилигини топиб, унга жазо бериш учун ўтказилмайди, – деди полковник Д.Б.Қодиров. – Мақсадимиз тизимдаги энг қуйи бўғин, яъни, профилактика инспекторлари фаолиятигача кириб бориш, маҳалла тизими билан ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, соҳадаги камчиликларимизни жойида аниқлаш ва кечиктирмай бартараф этишдан иборат.
Айни пайтда Республика ишчи гуруҳи Фарғона вилоятида ички ишлар органларининг маҳалла, ҳокимликлар ва бошқа мутасадди идоралар билан ҳамкорлигининг қай аҳволдалигини ўрганиш билан бирга, ҳудудлардаги мавжуд камчиликларни аниқлаш ва жойида бартараф этиш борасида иш олиб боришмоқда.

Рабочая группа в составе Администрации Президента и ответственных лиц МВД начала работу в Ферганской области
Как известно, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своем Послании Олий Мажлису выразил свои взгляды на создание соотвествущей среды для предупреждения преступности, а также на усиление роли махалли и общественности в предупреждении преступности и совершенствовании механизмов взаимодействия между ответственными органами и общественными объединениями.
На основе идей и приоритетов, изложенных в Послании, были сформированы рабочие группы Администрации Президента и Министерства внутренних дел.
Рабочим группам было поручено оказывать практическую помощь всем региональным правоохранительным органам с 3 по 6 февраля этого года.
Рабочая группа во главе с заместителем Советника Президента Республики Узбекистан Ташхаджаевым У.Ш. и заместителем министра внутренних дел, полковником Кадыровым Д.Б. начала исследование в Ферганской области.
На заседании областного управления внутренних дел ответственным сотрудникам Министерства внутренних дел были даны конкретные задания и дорожные карты для изучения оперативной и оперативной деятельности всех районных и городских отделов милиции и уделения внимания практической помощи.
В настоящее время Республиканская рабочая группа изучает состояние уровня сотрудничества правоохранительных органов с махаллями, хокимиятами и другими соответствующими учреждениями для выявления и устранения существующих пробелов в регионах.