Суд-ҳуқуқ соҳасини такомиллаштиришга оид қонунлар кўриб чиқилди
Сенатнинг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси мажлиси бўлиб ўтди ва унда янгиланган Конституцияга мос равишда Ўзбекистон Республикасининг Иқтисодий процессуал кодексига, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига, Маъмурий суд ишларини юритиш тўғрисидаги кодексига ҳамда Фуқаролик процессуал кодексига бир қатор ўзгартиш ва қўшимчалар киритишни назарда тутувчи қонунлар дастлабки тарзда муҳокама қилинди.
Киритилаётган ўзгартиш ва қўшимчаларга кўра, қонуний кучга кирмаган суд қарорлари шикоят (протест) асосида апелляция тартибида, қонуний кучга кирган суд қарорлари, агар улар апелляция тартибида кўрилмаган бўлса, кассация тартибида, апелляция ёки кассация тартибида кўрилган суд қарорларини тафтиш тартибида кўриш белгиланмоқда. Қонуний кучга кирган суд қарорларини кассация тартибида кўриб чиқиш ваколати вилоят суди ва унга тенглаштирилган судлар ваколатига ўтказилмоқда.
Шунингдек, суд қарорларини қайта кўриш босқичларига тафтиш инстанцияси киритилиши муносабати билан Иқтисодий процессуал, Фуқаролик процессуал, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги, Маъмурий суд ишларини юритиш тўғрисидаги кодексларда тафтиш инстанциясида иш юритиш тартиби батафсил ёритилмоқда.
Амалдаги юқори инстанция судлари томонидан қуйи инстанция судларининг қарорини бекор қилган ҳолда янгидан кўриш учун яна қуйи судга юбориш тартиби бекор қилиниб, ҳар бир суд инстанциясига иш бўйича якуний қарор қабул қилиш мажбурияти юкланмоқда. Шу билан бирга маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги иш бўйича қарор устидан апелляция шикоятини бериш муддати 20 кундан 10 кунга қисқартирилмоқда.
Таъкидлаганидек, мазкур Қонуннинг қабул қилиниши натижасида судларда ишларнинг сифатли ва ўз вақтида кўрилиши, суд қарорларини қайта кўришда вилоят судлари ҳамда уларга тенглаштирилган судларнинг имкониятларидан самарали фойдаланишга, энг муҳими фуқароларнинг шикоят қилиш ҳуқуқидан фойдаланиш имкониятларини кенгайтиришга, норозиликларнинг олдини олишга ҳамда ортиқча сарсонгарчиликка йўл қўймасликка эришилади.
Шунингдек, мажлисда “Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги Қонун ҳам муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, сўнгги йилларда айрим ҳуқуқбузарлар томонидан хориждан олиб келинаётган ёки блокланган уяли алоқа қурилмаларига кам ҳақ эвазига ўзгаларнинг IMEI кодларини кўчириб бериш ҳолатлари кўпайиб бормоқда. Бу эса фуқароларнинг ҳуқуқларига зарар етказиб, мобил телефон ўғирлиги, шунингдек, мобил телефонларни қўлга киритиш мақсадида босқинчилик, талончилик ва бошқа оғир турдаги айрим жиноятлар сонининг ошишига ҳамда уларнинг аксарияти фош этилмасдан қолишига сабаб бўляпти.
Шунингдек, рақамли технологиялар маконида қонунга хилоф равишда крипто-активлар айланмаси билан шуғулланиш, аноним крипто-активлар майнинг фаолиятини амалга ошириш ҳамда мобил қурилманинг халқаро ўзига хос идентификация кодини қонуний ишлаб чиқарувчисининг рухсатисиз ўзгартириш каби ҳуқуқбузарлик ҳолатлари кўпайиб бормоқда.
Қонун билан жаҳон Интернет тармоғида товламачилик, ноқонуний крипто-активлар айланмаси ва майнинги билан шуғулланганлик учун жиноий жавобгарлик ҳамда мобил қурилманинг халқаро ўзига хос идентификация кодини қонуний ишлаб чиқарувчи рухсатисиз ўзгартириш, шунингдек, ушбу мақсадда махсус дастурлар ишлаб чиқиш, ўтказиш ёки улардан фойдаланиш учун маъмурий жавобгарлик белгиланмоқда.
Шу билан бирга ноқонуний крипто-активлар айланмаси ва майнинги билан шуғулланганлар, агар уларни тайёргарлик кўрилаётган ёки содир этилаётган жиноят ҳақида ўз ихтиёри билан арз қилган ва уни очишга фаол ёрдам берган бўлишса, жиноий жавобгарликдан озод қилинади.
Ушбу Қонун қабул қилиниши натижасида келгусида ахборот технологиялари ёрдамида содир этилган жиноятларни фош этиш, уларга қарши курашиш ҳамда тергов қилишда барча куч ва воситаларни тўлиқ йўналтиришга, шунингдек, крипто-активлар айланмаси соҳасидаги қонунчилик ҳужжатларини бузиш ва қонунга хилоф равишда майнингни амалга ошириш учун жавобгарлик доирасини аниқ норма билан белгилашга хизмат қилиши сенаторлар ва йиғилиш иштирокчилари томонидан қайд этилди.

Рассмотрены законы, касающиеся совершенствования судебно-правовой сферы
Состоялось заседание Комитета Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции, на котором предварительно рассмотрены законы, предусматривающие внесение ряда изменений и дополнений в Экономический процессуальный кодекс, Кодекс об административной ответственности, Кодекс об административном судопроизводстве и Гражданский процессуальный кодекс Республики Узбекистан, исходя из обновленной Конституции.
Согласно вносимым изменениям и дополнениям устанавливается, что решения суда, не вступившие в законную силу, рассматриваются в апелляционном порядке на основании жалобы (протеста), решения суда, вступившие в законную силу, если они не были рассмотрены в апелляционном порядке, подлежат рассмотрению в кассационном порядке, решения судов, рассмотренные в апелляционном или кассационном порядке, рассматриваются в ревизионном порядке. Полномочия по кассационному рассмотрению вступивших в законную силу судебных решений переходят к полномочиям областного суда и приравненного к нему судов.
Также в связи с включением ревизионной инстанции в этапы пересмотра судебных решений подробно описывается порядок производства по делу в ревизионной инстанции в Экономическом процессуальном кодексе, Гражданском процессуальном кодексе, Кодексе об административных правонарушениях, Кодексе об административном судопроизводстве.
Отменяется процедура повторного направления в суд низшей инстанции для повторного рассмотрения судами высшей инстанции, отменившей решение суда низшей инстанции. На каждую судебную инстанцию возлагается обязанность вынесения окончательного решения по делу. Наряду с этим, срок подачи апелляционной жалобы на решение по делу об административном правонарушении сокращается с 20 до 10 дней.
Отмечалось, что в результате принятия настоящего Закона будет достигнуто качественное и своевременное рассмотрение дел в судах, эффективное использование возможностей областных судов и приравненных к ним судов при пересмотре судебных решений, а главное, расширение прав граждан на обжалование, предупреждение протестов и недопущение волокиты.
Также на заседании рассмотрен Закон «О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности».
Отмечалось, что в последние годы участились случаи, когда отдельные правонарушители за небольшую плату копируют чужие коды IMEI на заблокированные мобильные устройства, или устройства, импортированные из-за границы. Это наносит ущерб правам граждан, приводит к увеличению краж мобильных телефонов, а также к совершению преступлений, таких как разбой, грабёж и другие тяжкие преступления с целью захвата мобильных телефонов, в результате многие из них остаются нераскрытыми.
Кроме того, в сфере цифровых технологий растет количество случаев нарушения, таких как занятие незаконным обращением крипто-активов, осуществление майнинговой деятельности анонимных крипто-активов и изменение международного идентификационного кода мобильного устройства без разрешения законного производителя.
Законом устанавливается уголовная ответственность за мошенничество во всемирной сети Интернет, незаконная деятельность в сфере оборота крипто-активов и незаконное осуществление деятельности по майнингу, а также за изменение международного уникального идентификационного кода мобильного устройства без разрешения его законного производителя, а равно разработка, распространение специальных программ или их использование для этой цели.
Вместе с тем, не подлежит уголовной ответственности лицо, добровольно заявившее о готовящемся или совершаемом преступлении, связанным с незаконным оборотом и майнингом крипто-активов и активно способствовавшее его раскрытию.
Сенаторами и участниками заседания отмечалось, что принятие данного Закона служит направлению в полной мере всех сил и средств на раскрытие, борьбу и расследование преступлений, совершенных с использованием информационных технологий в дальнейшем, установлению четкой нормой рамки ответственности за нарушение законодательства в сфере оборота крипто-активов и незаконное осуществление деятельности по майнингу.