Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Фолкер Турк бошчилигидаги делегация ҳамда Бош прокуратура, Ички ишлар ва Адлия вазирликлари раҳбарияти ўртасида музокаралар ўтказилди
Унда Фолкер Турк инсон ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, аҳолининг турмуш фаровонлигини ошириш, фуқаролиги бўлмаган шахслар сонини камайтириш, хорижий юртларда қийин шароитга тушиб қолган ватандошларимизни мамлакатимизга қайтариш ҳамда жамиятга тўлақонли мослашишини таъминлаш борасида мамлакатимизда амалга оширилган ислоҳотларни ижобий баҳолади.
Тадбирда Бош прокурор Н.Йўлдошев юртимизда шахс ҳуқуқларини кафолатли таъминлаш, инсон қадри – қимматини янада юксалтириш, айниқса вояга етмаганлар, хотин - қизлар ва ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишга алоҳида масъулият билан ёндашилаётганлигини қайд этди.
Шу билан бирга, Олий комиссар бошчилигидаги делегация аъзоларига Жиноят кодексининг янги таҳрирдаги лойиҳаси халқаро стандартлар, илғор миллий ва хорижий тажриба асосида тайёрланаётганлиги, қийноқ ва бошқа тазйиқлар ўтказилишининг олдини олиш борасида кўрилаётган чоралар инсон ҳуқуқларини самарали рўёбга чиқарилишига хизмат қилиши ҳақида батафсил ахборот берилди.
Учрашувда Бош прокуратура билан БМТ ва унинг тузилмалари ўртасида демократик давлатнинг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш, уни халқаро андозаларга мослаштириш ҳамда инсон ҳуқуқлари соҳасида ҳамкорликни тизимли асосда янада фаоллаштириш масалалари ҳам кўриб чиқилди.

Состоялась встреча между делегацией во главе с Верховным комиссаром ООН по правам человека Ф.Тюрком и руководством Генеральной прокуратуры, Министерства внутренних дел и Министерства юстиции
В ходе мероприятия Ф.Тюрк положительно оценил проводимые в нашей стране реформы по обеспечению прав и интересов человека, повышению благосостояния населения, сокращению числа лиц без гражданства, возвращению наших соотечественников, оказавшихся в трудном положении в зарубежных странах, а также обеспечению их полной адаптации в обществе.
В ходе встречи Генеральный прокурор отметил, что в нашей стране уделяется особое внимание вопросам обеспечения защиты прав личности, повышению ценности человека, особенно по защите прав несовершеннолетних, женщин и молодежи.
Вместе с тем, членам делегации во главе с Верховным комиссаром представлена подробная информация о проекте Уголовного кодекса, основывающегося на международных стандартах, передовом отечественном и зарубежном опыте, а также принимаемых мерах по недопущению пытоки других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения, которые служат эффективной реализацией прав человека.
На встрече также обсуждались вопросы дальнейшей активизации на системной основе сотрудничества с институтами ООН в сфере укрепления правовых основ демократического государства, его соответствия международным стандартам, а также в области прав человека.