Кибермакондаги жиноятлар учун жавобгарлик кучайтирилмоқда
Жорий йилнинг 24 октябрь куни Олий Мажлис Сенати Ахборот сиёсати ва давлат органларида очиқликни таъминлаш масалалари қўмитасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Унда Қўмита аъзолари, тегишли давлат органлари ва ташкилотлар масъуллари, экспертлар ва ОАВ вакиллари иштирок этди.
Қўмита мажлисида Олий Мажлис Сенатининг навбатдаги ялпи мажлиси кун тартиби доирасида кўриб чиқиладиган масалалар муҳокама қилинди.
Сенаторлар томонидан “Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги Қонун дастлабки тарзда кўриб чиқилди.
Маълумки, кейинги пайтларда Интернет жаҳон ахборот тармоғидан фойдаланган ҳолда бир қатор шахсларнинг мобил қурилмаларини ҳамда ижтимоий тармоқ ва мессенжерлардаги аккаунт ёки каналларини зарарли дастур юбориш йўли билан блоклаб (тўсиб) қўйиш, маълумотларини ўчириб юбориш, ўзгартириш ёки олиб қўйиш билан қўрқитиб, пул ёки бошқа моддий манфаатдорлик талаб қилиш ҳолатлари рўй бермоқда.
Кибермаконда шахсларнинг фотосурати, овози ва бошқа биометрик маълумотларини махсус дастурлар ёрдамида сохталаштириш ҳолатлари ҳам учраб турибди.
Содир этилган бундай ҳуқуқбузарликлар учун жавобгарлик чораларини кучайтириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексига тегишли ўзгартиришлар киритилмоқда.
Шу билан бирга, крипто-активларни ноқонуний айланмаси, хусусан ноқонуний майнинг фаолияти учун Жиноят ҳамда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексларда жавобгарлик чоралари кучайтирилмоқда.
Сенаторлар қонун қабул қилингандан сўнг Ички ишлар вазирлиги масъуллари жойларда аҳоли, жамоатчилик учун тарғибот тадбирларини кучайтириши лозимлигига эътибор қаратди.

Усиливается ответственность за преступления в киберпространстве
24 октября текущего года состоялось заседание Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам информационной политики и обеспечения открытости в государственных органах.
В ходе заседания обсуждены вопросы, которые предстоит рассмотреть в рамках повестки дня очередного пленарного заседания Сената Олий Мажлиса.
На заседании предварительно рассмотрен Закон “О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодекс Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности”.
Как известно, в последнее время при помощи глобальной информационной сети Интернет участились случаи блокирования мобильных устройств, а также аккаунтов или каналов в социальных сетях и мессенджерах. Происходит это часто в результате рассылки вредоносных программ, угроз удаления, изменения или "слива" персональных данных, требования денег или иных материальных благ.
Также в киберпространстве встречаются случаи фальсификации фотографий, голоса и других биометрических данных физических лиц с помощью специальных программ.
В Уголовный кодекс Республики Узбекистан вносятся изменения в целях усиления мер ответственности за совершение такого рода правонарушений.
Вместе с тем, в Уголовном кодексе и Кодексе об административной ответственности ужесточаются меры ответственности за незаконный оборот крипто-активов, в том числе незаконное осуществление деятельности по майнингу.
В ходе заседания сенаторами отмечалось, что после принятия закона ответственным сотрудникам МВД следует усилить агитационные мероприятия среди населения и общественности на местах.