Танишининг суратини тарқатган қиз эндиликда суд олдида жавоб беради
Андижон вилояти. Марҳамат тумани ИИБ бошлиғи номига фуқаро 25 ёшли Назокат Т., ариза билан мурожаат қилиб, таниши 25 ёшли Мохирахон Т., уни шарманда қиладиган уйдирмалар тарқатиш мақсадида унинг сурати устига гўёки “Назокат 50 000 сўм эвазига фоҳишалик билан шуғулланади” деган мазмунда ёзув, телефон рақами кўрсатилган суратни “Telegram” ижтимоий тармоғининг 1200 нафар обуначиси бўлган гуруҳга жойлаб, тарқатиб юбориши натижасида унинг шаъни ва қадр қимматини камситган.
Мазкур ҳолат юзасидан Марҳамат тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Мохирахон Т., га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 139-моддаси 3-қисми “г” банди (Туҳмат, яъни ғаразгўйлик ёки бошқа паст ниятларда била туриб шахсни шарманда қиладиган уйдирмалар тарқатиш ) билан жиноят иши қўзғатилиб, айб эълон қилинган.

Девушка, распространившая фото своей знакомой, теперь ответит перед судом
Андижанская область. На имя начальника ОВД Мархаматского района с заявление обратилась 25-летняя Назокат Т., в котором просила принять меры в отношении 25-летней Мохирыхон Т., которая из корыстных и низменных побуждений поместила заведомо ложную информацию в зарегистрированную в социальной сети «Telegram» группу с общей численностью 1.200 подписчиков ее фотографию с надписью «Назокат занимается проституцией за 50.000 сум» тем самым унизила и опозорила ее честь и достоинство.
По данному факту со стороны Следственного отдела при ОВД Мархаматского района в отношении Мохирыхон Т. было возбуждено уголовное дело по п. «г» ч.3 ст. 139 (клевета, совершённая из корыстных или иных низменных побуждений) Уголовного кодекса Республики Узбекистан и ей было предъявлено обвинение.
В настоящее время данное уголовное дело направлено в районный суд по уголовным делам для дальнейшего принятия решения по нему.